Fazıl Say hâkim karşısına çıktı

Fazıl Say hâkim karşısına çıktı
Fazıl Say hâkim karşısına çıktı
'Dini değerleri aşağıladığı' iddiasıyla hakkında 1.5 yıl hapsi istenen Fazıl Say'ın yargılanmasına dün başlandı.

Twitter’da paylaştığı, Ömer Hayyam’dan alıntılanan bir mesaj nedeniyle ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçlamasıyla 1.5 yıla kadar hapis istemiyle hakkında dava açılan dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın yargılanmasına dün başlandı.
İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Fazıl Say hazır bulunurken, duruşmayı Edip Akbayram, Bedri Baykam ve Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi izledi. Rahatsızlığı nedeni ile ayakta savunma yapamayacağını belirten müzisyen, “Üzerime atılı suçları kabul etmiyorum” dedi. “Twitter’da yazdığım hiçbir yazıda hakaret, aşağılama amacım yoktur” diyen sanatçı, yazıların iyice incelenmesi durumunda, dini değerleri istismar eden ile dini değerlerden rant sağlamaya çalışan kişilerden rahatsızlık duyduğunu ifade ettiğini söyledi. 

‘Allah’ın varlığı apaçık ortada’ 
Duruşmada konuşan şikâyetçi Ali Emre Bukağılı, “Sanık Twitter’dan dini değerlere yönelik sövmeye varan sözler etmiştir. 30 bin takipçisi var. Bu tip davranışları gündeme gelmek için daha önce de yaptı. Bugün futbolcu Alex bile bu yüzden gitti. İnançsız olabilir, Allah’ın varlığı apaçık ortada, konuşabiliriz” sözleri gülüşmelere neden oldu. 

Avukatlar tartıştı 
Say’ın avukatı Taylan Tanay ise şikâyetçilerin suçtan doğrudan zarar görmedikleri gerekçesiyle katılma talebinin reddedilmesini talep ederken, “Twitter üzerinden bir paylaşımın kamu düzenini bozmadığı açıktır. İşin esasına girilmeden doğrudan beraat kararı verilsin” dedi. Say duruşma sırasında avukatlar arasında yaşanan tartışmanın ardından avukatları Taylan Tanay ve Efkan Boğaç’a “Çok fazla atak yapıyorsunuz. Çıkarırım sizi, yetkiyi Meltem Akyol’a veririm” diyerek tepki gösterdi. Hâkim Hulusi Pur, şikâyetçilerin davaya katılma talebini kabul ederken, sanığın tweet attığı tarihte takipçilerinin olup olmadığının belgelerini sunmaları için süre verilmesine karar verdi. Ayrıca Say’ın duruşmalardan bağışık tutulması talebini de kabul eden hâkim duruşmayı 18 Şubat 2013 tarihine erteledi. Ardından Say özel güvenlik görevlileri eşliğinde otoparka götürüldü. Sanatçı buradan aracına binerek adliyeden ayrıldı.
Mahkeme salonunda durum böyleyken, dışarıda da çok sayıda sanatçı, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcisi de sanatçıya destek olmak için adliye önünde toplanmıştı. Tarık Akan, Rutkay Aziz, Bülent Kayabaş ve Selçuk Yöntem’in de aralarında bulunduğu topluluk, “Fazıl Say yalnız değildir”, “Özgür sanat özgür dünya ”, “ AKP sanatçıyı rahat bırak” yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Çok sayıda yabancı basın mensubu da davayı izlemek üzere adliyede yerini aldı. 

Avrupa’dan mektup 
Öte yandan Avrupalı Parlamenterler Başbakan Erdoğan ’a bir mektup göndererek Fazıl Say’a karşı devam eden davadan duydukları kaygıyı iletti.