Fazıl Say'dan üç gecede dört prömiyer

Fazıl Say'dan üç gecede dört prömiyer
Fazıl Say'dan üç gecede dört prömiyer

Fazıl Say ın 15 Aralık taki konserinin solistlerinden biri de soprano Dilruba Bilgi (solda).

14-16 Aralık tarihlerinde yapılacak üç konserlik BİFO&Fazıl Say Festivali'nde ünlü bestecinin dört yeni eserinin Türkiye prömiyeri gerçekleştirilecek.

İlk kez düzenlendiği 2010 yılından bu yana klasik müzik tutkunlarının heyecanla beklediği BİFO&Fazıl Say Festivali, bu yıl 14-16 Aralık tarihlerinde yapılacak. Üç konseri kapsayan etkinlikte, Fazıl Say’ın yeni dört yapıtı ‘Hezarfen’, ‘Dört Şehir’, ‘Panter’ ve ‘Universe’ün Türkiye prömiyeri gerçekleşecek.
Borusan Kültür Sanat tarafından Lütfi Kırdar’da düzenlenen 14 Aralık’taki ilk konserinde şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni sahneye çıkacak. Konserin ilk bölümünde ‘Hezarfen’ adlı ney konçertosu seslendirilecek. İkinci bölümde ise Say’ın hem günümüz Ortadoğu ’sunu, hem tarih boyunca Mezopotamya kültürünü anlattığı eseri ‘Mezopotamya’ adlı senfonisi yorumlanacak. Konserde BİFO ve Fazıl Say’a Burcu Karadağ (ney), Aykut Köselerli (vurmalı çalgılar), Carolina Eyck (theremin), Çağatay Akyol (blokflüt) ve Bülent Evcil (bas flüt) eşlik edecek.
15 Aralık’taki ikinci konserde Say’ın piyano ve viyolonsel sonatı ‘Dört Şehir’, Türkiye’de ilk kez seslendirilecek. Sanatçının oda müziği yapıtlarına yer verilecek konserde ‘Boşanma’yı Borusan Quartet, ‘Alevi Dedeler Rakı Masasında’yı Borusan Tahta Nefesliler Beşlisi Fazıl Say’la birlikte yorumlayacak. Behçet Aysan, Metin Altıok ve Aziz Nesin’in şiirlerinin seslendirileceği, Say’ın piyano ve soprano için yazdığı ‘Ses’te ise sopranolar Dilruba Bilgi, Sanem Demircioğlu, Nihan İnan ve Aykut Köselerli (vurmalı çalgılar) Say’la birlikte sahneye çıkacak. 

Rilke’nin şiiri için beste 

Festival, 16 Aralık’ta Say’ın Rainer Maria Rilke’nin ‘Der Panther’ adlı şiiri üzerine bestelediği ‘Panter’ ve ünlü bestecinin evrenin gelişimine odaklandığı senfonik yapıtı ‘Universe’ün Türkiye prömiyerleriyle sona erecek. Fazıl Say’a Gürer Aykal yönetimindeki BİFO’nun eşlik edeceği konserin ilk bölümünde ise Schumann’ın piyano konçertosu ve Say’ın 24 yaşındayken Berlin’de bestelediği konçertosu ‘İpekyolu’ seslendirilecek. Festival kapsamındaki üç konser de saat 20.00’de başlayacak.
BİFO’yla kurulduğu günden bu yana heyecan verici birçok konser gerçekleştirdiklerini belirten Fazıl Say, “Beraber büyümenin, yükselmenin ve genişlemenin uyumu, müzik içindeki güzelliğidir ulaşmaya çalıştığımız” diye konuşuyor.