Fazla televizyon seyretmek çocukları saldırgan yapıyor

Fazla televizyon seyretmek çocukları saldırgan yapıyor
Fazla televizyon seyretmek çocukları saldırgan yapıyor
ABD'deki bir araştırma, fazla televizyon seyretmenin özellikle bebeklik çağından yeni çıkmış çocuklarda saldırgan kişilik oluşmasına yol açabileceğini ortaya koydu.

NEW YORK - New York Devlet Üniversitesi (University at Albany) tarafından yapılan araştırmaya göre, çocuktaki saldırganlık eğilimi ile televizyon arasında bir bağlantı olması, seyretme olmadan sadece açık cihazın yakınında olması durumunda bile geçerli olabiliyor.
Araştırmacılardan Jennifer Manganello, ebeveynlerin televizyon kullanımında çok dikkat etmeleri gerektiğini belirterek, "ebeveynlerin çocukların televizyon seyretmelerine sınırlamaları, yayınlanan programlara dikkat etmeleri ve genel olarak evde televizyonun nasıl kullanıldığına dikkat etmeleri gerektiğini" söyledi.
Ülkedeki 1998-2000 yılları arasında çocuk sahibi olan 20 kentteki 3 bin 128 kadının deneyimlerine başvurulan çalışmada, çocukların evde televizyon seyretme süreleriyle sonraki dönemde saldırganlık emarelerinin ortaya çıkması arasında doğru orantılı bir bağlantı olduğu tespit edildi. Bu çocuklarda saldırganlıkla birlikte diğer çocuklara vurma, sürekli sinirli olma ve bağırıp çağırma da görülebiliyor.
Araştırmada, Amerikan Pediyatri Akademisi tarafından 2 yaş ve altındaki çocuklara televizyon seyrettirilmemesi, daha büyüklerin ise günde en fazla iki saat seyretmeleri yönündeki önerisine de işaret edilerek, çocukların kişisel gelişimlerinde yararlı olacak okuma ve oyun oynamak gibi etkinlikler yerine televizyon seyretmelerinin genel olarak kişisel gelişmelerini de olumsuz etkilediği kaydedildi.


  http://www.radikal.com.tr/9625169625163

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ?.. - ErA_Aydın

  "Saldırganlaştırabiliyor" mu.. New York Devlet Üniversitesi bunca zamanda keşfede keşfede, bunu mu keşfetmiş. Ben, asist, yrd. doç, doç, prof, ord prof ünvanları fakiri alelade bir insan olarak belirteyim "televizyon insanları katil yapıyor".. Örnekleri için bkz etraf!

  TV İLE İNSANLARI APTALLAŞTIRIYORLAR DA... - yok3

  Aynı filmi defalarca izletmeler, istediği haberi çarpıtıp, istediği haberi abartmalarl, istediğini yok sayıp, istediğini göklere çıkarmalar. Abd gibi belli bir zaman diliminde, Abd kültürünü kabul ettirip, kültür emperyalizmi yaptırmalar. İnsan bunlara uyarken, hiç düşünmüyor, düşünmeden uyum sağlıyor. Yani, bir anlamda insanlar, tv karşısında aptallaştırılıyorlar, diye düşünüyorum.

  Abukluk. - Clear

  Çocuk çizgi film kahramanlarını şiddetten uzak tutacağım derken,reyting için korkunç hale getirme abukluğundan vazgeçilmedikçe sonuçun böyle olacağı kaçınılmaz.Benim hayret ettiğim şey,pedagogların sessiz kalışları.İki kara bir ak etmez.