Felaketin farkında mısınız?

Felaketin farkında mısınız?
Felaketin farkında mısınız?
Daniel Canogar'ın Pasifik Okyanusu'nda biriken atıkların görüntülerinden kurguladığı fotoğrafları artON'da.

Akaretler’deki artON Galeri, sezon açılışnı ‘new media art’ denilince akla ilk gelen isimlerinden İspanyol sanatçı Daniel Canogar’ın Türkiye ’deki ilk solo sergisiyle yaptı. ‘Vortex’ başlıklı sergide sanatçının hazır nesnelerle insanı ‘farklı’ bir ilişkiye sokarak kadrajladığı fotoğraflar ve CD’leri yine hazır nesne geleneğine bağlı olarak kurguladığı ‘Spin’ adlı video-enstalasyonu birlikte sergileniyor.
Daniel Canogar sanatını ise şu cümlelerle tanımlıyor: “Heykelsi enstalasyonlarımın çoğu atık elektronik materyallerden oluşuyor. Bir bakıma teknolojinin ne kadar kısa ömürlü olduğunu anlatıyor. Bu enstalasyonlar ayrıca cansız olan nesnelerin yeniden hayata döndürülmesi için bir sesleniş aslında.’’ ‘Vortex’ sergisindeki fotoğraflar, aslında Pasifik Okyanusu’nun derinlerinde birikmiş atık ve enkazların görüntüleri. Pasifik’teki atıkların neredeyse Avrupa kıtasının boyutlarına yaklaştığını belirten Canogar, “Bu atıklar sadece yakın gelecekte değil, çağlar boyu orada kalmaya devam edecek kadar büyük. Ve görünen o ki, dünyada plastik malların üretimi ve atımı endişe verici oranda büyüyecek. ‘Vortex’ bu çevre felaketinde kurbanları ve faillerinin nasıl betimleneceğinin bir girişimi’’ diyor.
Daniel Canogar’ın yapıtları Madrid’deki Reina Sofia, Berlin’deki Hamburger Banhof, ve New York’ta American Museum of Natural History gibi prestijli müzelerde yer alıyor.
Sergi, 5 Ekim’e kadar artON’da görülebilir. Tel: 0212 259 15 43