Feminist kahramanların yaratıcısı öldü

Feminist kahramanların yaratıcısı öldü
Feminist kahramanların yaratıcısı öldü
Solcu ve bağımsızlığına düşkün kadın karakterleriyle tanınan Nobel ödüllü yazar Doris Lessing, 94 yaşında hayatını kaybetti.

2007 yılında 88 yaşında Nobel Edebiyat Ödülü’nü alarak bu ödüle değer bulunan en yaşlı kişi unvanını elde eden Britanyalı yazar Doris Lessing hayatını kaybetti.
22 Ekim 1919’da babasının görevi nedeniyle bulunduğu İran’da doğan yazar, beş yaşında ailesiyle birlikte Zimbabwe’ye (o zamanki adı Rodezya) taşınmıştı. 14 yaşında ailesinin zoruyla gönderildiği Katolik okulunu bırakan Lessing, 18 yaşında Rodezya Parlamentosu’nda çalışmaya başladı. 40’lı yıllarda Komünist Parti ’ye katılan yazar 1949’da eşinden ayrılarak Londra’ya yerleşti. 20. yüzyılın toplumsal ve siyasi karmaşasına yakalanmış bireylerin yaşamlarını ele aldığı romanlarıyla dikkat çeken Lessing’in eserlerinin başlıca temalarının feminizm, cinsiyetler arası savaş ve bütünlük peşinde koşan bireyler olduğu söylenebilir. Lessing'in çoğunlukla Afrika'nın güneyinde ya da İngiltere'de geçen eserlerinde solcu, bağımsızlığına son derece düşkün ve feminist kadın kahramanların hikâyelerini anlattı. ‘Altın Defter’ isimli romanı (1962), kadın hareketinin köşe taşlarından biri olarak kabul ediliyor.
Lessing’in 8. Gezegen, Altın Defter; Evlilikler, İçinde Yaşamayı Seçtiğimiz Hapishaneler, Tenimin Altında, Evlenmeyen Adamın Hikayesi, Gene Aşk, Mara ile Dann, Terörist, Kedilere Dair, Siyah Madonna ve Beşinci Çocuk ’un da aralarında bulunduğu bir çok kitabı Türkçe olarak da yayımlandı.