Fener'de dondurucu havada denizden haç çıkardılar

Fener'de dondurucu havada denizden haç çıkardılar
Fener'de dondurucu havada denizden haç çıkardılar
Hz. İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıldönümü Fener Rum Patrikhanesi'nde düzenlenen ayinin ardından yapılan denizden haç çıkarma törenleriyle kutlandı.

İSTANBULFener Rum Patrikhanesi'ne sabah saatlerinden itibaren gelmeye başlayan ziyaretçiler, önce Aya Yorgi Kilisesi’nde düzenlenen Patrik Bartholomeos’un yönettiği ayinde mum yakarak dua etti. Ayinin sona ermesinin ardından ziyaretçiler haç atma törenini izlemek için sahile indi. Tören öncesi Patrik Bartholomeos’un haçı atacağı platform ve çevresi Hazar isimli bomba dedektör köpeği tarafından arandı. Okunan duaların ardından Patrik Bartholomeos tarafından haç denize atıldı. Bu sırada ayrı ayrı teknelerde haçın atılmasını bekleyen yaklaşık 20 kişi Haliç'in soğuk sularına kendileri attılar. Bu yıl haçı çıkaran Paris’te çalışan Bulgaristan vatandaşı Todor Pasev oldu. Bartholomeos, haçı kendisine getiren Pasev’e ucunda haç bulunan altın kolye hediye etti.

18 YAŞINDAYKEN DE ÇIKARMIŞ
Pasev, ilk kez 18 yaşındayken yine denizden haç çıkardığını belirterek, "O yıl benim için çok mutlu şanslı ve güzel geçti. İşlerim iyi gitti. Bu sene yine aldım. Umarım bu sene de aynı şekilde geçer" dedi. 19 Ocak’ta Makedonya’ya giderek oradaki törenlere de katılacağını ifade eden Pasev, “Su soğuk muydu?" sorusuna “10 dakikada kimse suda donmaz" yanıtını verdi.

(Taner YENER - Enver ALAS / DHA)