FESTİVALDE BUGÜN (13 NİSAN)

FESTİVALDE BUGÜN (13 NİSAN)
FESTİVALDE BUGÜN (13 NİSAN)
Festival tüm hızıyla devam ediyor. İşte 13 Nisan'ın öne çıkan etkinlikleri

BU İKİLİYE DİKKAT

Sinefiller için sinema tarihinin önemli klasiklerinin bu yıl özel bir ilgi gördüğü programda, festivalin Türkiye sinemasının 100.yılı için hazırladığı seçki de festival takipçilerinin öncelikli tercihleri arasında. Bugünün programından kadınların dünyasına baktığımız filmler Aysel, Bataklı Damın Kızı ve Yatık Emine sırasıyla 11.00’de ve 13.30’da Atlas Sineması Salon 2’de izlenebilir.
Beyoğlu’nun gizli yüzünü açığa vuran iki film, Sürtük 21.30’da Beyoğlu’nun Arka Yakası 19.00’da İstanbul Modern’de gösteriliyor.
Çekildikleri dönemin politik iklimlerini yansıtan, gişe başarısı yakalayan Arkadaş ve Eşkıya ikilisi ise 16.00 ve 19.00 seanslarında Feriye Sineması’nda izleyicilerle buluşacak.

YENİLENEN 176 BİN 688 KARE

Filmin başrol oyuncularından Uğur Yücel’in yenilenmiş kopyasıyla ilk kez özel gösterim gecesinde izlediği, galasında “ruh iklimimi değiştirdi” dediği Muhsin Bey bugün 21.30’da Feriye Sineması’nda gösterilecek. Muhsin Bey filminin restorasyon çalışması, yapımcı firma tarafından MSGSÜ Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi'ne teslim edilmiş olan orijinal negatif üzerinden, tamamen orijinal negatife sadık kalınarak yapıldı. Restorasyon sırasında negatifte bazı sahnelerin olmadığı tespit edildi. Yapılan araştırma sonucunda filmin yeniden montajlandığı ve bir süre farkı olduğu gözlemlendi. Bu nedenle, festivalde gösterilecek olan Muhsin Bey filmi duyurulduğu üzere 140 değil 98 dakika uzunluğunda.

YOK BİR SİTEMİM HAYATTA HER ŞEY KISMET

Diziler artık akşamları vakit geçirdiğimiz televizyon eğlencesi olmaktan çıktı, hayatımızın bir parçası haline geldiler. Firdevs Hanım’ın kızına “Sen Bihter Ziyagil’sin, aptallık etme” çıkışı bugün artık şakayla karışık ciddi bir deyim haline geldi. Peki ya bizi akşamları ekranların başına toplayan dizilerimizin diğer ülkelerdeki etkisi nasıl? Yunan yönetmen ve gazeteci Nina Maria Paschalidou’nun filmi Kısmet, Türkiye’de çekilen pembe dizilerin Balkanlar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki kadınlar üzerindeki etkilerini inceliyor. Film bugün 13.30’da Beyoğlu Sineması’nda izlenebilir. Yine filmin konusuyla ilgili “Yok Bir Sitemim Hayatta Her Şey Kısmet” paneli de Tayfun Atay, Nina Maria Paschalidou ve Zehra Çelenk’in katılımıyla 16 Nisan Çarşamba günü 15.00’te Akbank Sanat’ta yapılacak.


ULUSLARARASI ALTIN LALE YARIŞMASI BAŞLIYOR

Her çalışmasında dram ile komedi arasında bir denge kurmasıyla tanınan, İzlanda sinemasının en ilgi çekici simalarından Ragnar Bragason son filmi Metalci, 12 filmin yarışacağı “Altın Lale Uluslararası Yarışma” bölümünde yer alıyor. Heavy metal’e şapka çıkaran bu hem komik hem de duygusal film, gözlerden uzak bir çiftlikte büyüyen ve rock yıldızı olmayı çok ama çok isteyen bir genç kızın hikâyesini anlatıyor. Filmin 13.30’da Nişantaşı Citylife City’s Sinemaları’ndaki gösterimine Bragason da katılacak. Ayrıca yönetmenle yapılan röportaja şu adresten ulaşabilirsiniz: http://film.iksv.org/tr/festivalgunlugu/935

MANAKİ KARDEŞLERİN KÜLTÜR MİRASI

Türkiye sinemasının miladı olarak kabul edilen 14 Kasım 1914’te çekilen Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı filminden de önce, 1905 yılında film çekmeye başlayan Balkanların ilk sinemacıları, Osmanlı vatandaşı Yanaki ve Milton Manaki kardeşlerin restore edilen filmlerinin tamamı, Türk sinemasının 100. yılı vesilesiyle İstanbul Modern’de 16.00’da gösteriliyor. Gösterim sonrası Makedonya Sinematek Film Arşivi Direktörü Igor Stardelov ve yazar Sula Bozis’in Manaki Kardeşlerin kültür mirası üzerine konuşacakları söyleşi ise saat 17.15’de başlayacak.

DOĞRU HİKÂYEYE DOĞRU MÜZİK

Köprüde Buluşmalar’ın bu sinema dersinde George Christopoulos, film yapımcıları ile besteciler arasında kusursuz bir işbirliği sağlamak için kat edilmesi gereken yolu ve uygulanabilecek yöntemlerden bahsedecek. Aynı zamanda, yönetmen ve yapımcıların aktarmak istedikleri tüm hikâyeler için, vizyonuna ve bütçesine uygun müzik yapmanın yolları hakkında önerilerini paylaşacak. Akbank Sanat’ta saat 13.30’da başlayacak sinema dersi için onthebridge@iksv.org adresine eposta ile rezervasyon yapılması gerekiyor.

HAYKIR, DİREN, KAYDET

Köprüde Buluşmalar, festival kapsamında gösterilecek olan Istanbul United belgeseli üzerine bir forumla, haberciliği belgesel ile birleştiren filmler yapan ve bu yolla direniş ve barışçıl başkaldırıyı etkin olarak belgelerken bir yandan da buna katılan sinemacıların farklı yaklaşımlarını tanımlamayı hedefliyor. Forumda konuşmacı olarak, Istanbul United filminin yönetmenleri Olli Waldhauer ve Farid Eslam, Everyday Rebellion / Her Gün İsyan filminin yönetmenlerinden Arash T. Riahi ve Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek adlı belgeselin yönetmeni Reyan Tuvi bulunacak ve forumun moderatörlüğünü Tobias Pausinger ile Hilmi Hacaloğlu üstlenecek. Akbank Sanat’ta saat 16.00’da gerçekleştirilecek forum için onthebridge@iksv.org adresine mail atılarak rezervasyon yapılması gerekiyor.

DEHŞET VERİCİ BİR İNSAN AVI

“Dünya Festivallerinden” bölümünde izleme şansı bulduğumuz Beyaz Gölge’nin Atlas Sineması Salon 2 saat 19.00’daki gösteriminde yönetmen Noaz Deshe ve filmin oyuncularından James Gayo bir kez daha bizlerle birlikte olacak.

AFRİKA’NIN KALBİNE ÇAĞDAŞ BİR YOLCULUK

Daha önce Darwin’in Kâbusu adlı belgeselde de imzasını gördüğümüz yönetmen Hubert Sauper’in Biz Dostuz filmi, savaşın yerle bir ettiği Güney Sudan’da, bizi teneke ve kumaştan yaptığı iki kişilik bir uçağın kanadında en olmayacak mekânlara, insanların düşüncelerine, hayallerine götürüyor. Beyoğlu Sineması’nda saat 19.00’da yapılacak gösterime filmin yönetmeni de katılıyor.

SANAT ESERLERİ VE GÜNDELİK İŞLER

Bugün “NTV Belgesel Kuşağı” filmlerinden yönetmenin katılımıyla gerçekleştirilecek bir diğer gösterim ise Büyük Müze. Viyana Sanat Tarihi Müzesi Kunsthistorisches Museum’un “sahne arkası”nın yanı sıra müze çalışanları arasında yaşanan mikro-dramalar ve müzenin restorasyon sürecini de inceleyen belgeselinin yaratıcısı Johannes Holzhausen saat 21.30’da Beyoğlu Sineması’nda bizlerle olacak.

HEM AİLELER HEM ÇOCUKLARI İÇİN

Festival “Çocuk Mönüsü” bölümüyle uluslararası çocuk filmi festivallerinde beğeni toplayan yapımları aile boyu izleme fırsatı sunuyor. Jean Regnaud ve çizer Emile Bravo’nun ödüllü çizgi romanından sinemaya uyarlanan Annem Amerika’da Buffalo Bill’le Tanıştı 1970’lerde Fransa’da küçük bir kasabada oturan küçük bir oğlanın büyüme sancılarını anlatıyor. Bu filmi Feriye Sineması saat 13.30’da çocuklarınızla birlikte izleme fırsatını kaçırmayın.

GÜNÜN PROGRAMI

Atlas
11.00- Meçhul Malum
13.30- 9 Ay Hapis
16.00- Tom Çiftlikte
19.00- Ben, Kendim ve Annem
21.30- Sözcükler Ve Resimler (Gala)

Atlas 2
11.00- Aysel Bataklı Damın Kızı
13.30- Yatık Emine
16.00- Bir Masumiyet Anı
19.00- Beyaz Gölge
21.30- Arabistanlı Lawrence

Atlas 3
13.30- Baal
19.00- El Yazmaları Yanmaz
21.30- İlk Randevu

Beyoğlu
11.00- Salınger
13.30- Kısmet
16.00- Bergman’ın Evinde
19.00- Biz Dostuz
21.30- Büyük Müze

Feriye
11.00- Hepimizin Sevgilisi
13.30- Annem Amerika’da Buffalo Bill’le
16.00- Arkadaş
19.00- Eşkiya
21.30- Muhsin Bey

Nişantaşı Citylife (City’s)
11.00- Öncü
13.30- Metalc,
16.00- Laurence Anyways
19.00- Düşman
21.30- Son Hain

Rexx
11.00- Yüksek Risk
13.30- İtiraf 1
16.00- İtiraf 2
19.00- Karabasan
21.30- Tanrının Oğlu

İstanbul Modern
11.00- Dönüş
13.30- Duvara Karşı
16.00-Manaki Kardeşler+ Söyleşi: Manaki
19.00- Beyoğlu’nun Arka Yakası