Festivalden arda kalan...

Festivalden arda kalan...
Festivalden arda kalan...
İngiltere'de gerçekleşen Reading Festival sonrası bir çöp yığını ortaya çıktı.

Fotoğraf fırtına sonrası kalan enkazdan ya da bir depolama alanından falan değil. 23-25 Ağustos tarihleri arasında Leeds’te gerçekleşen müzik festivali Reading Festival’in ardından havadan çekilen fotoğraflar 90 bin katılımcının geride bıraktığı kirliliği gözler önüne seriyor. Çekilen fotoğraflarda binlerce terk edilmiş çadır, konserve kutuları, sigara paketleri ve yarım bırakılmış yemekler festival alanının her tarafında görülüyor.
Bir festival sözcüsü “Kamp gereçleri bugünlerde çok ucuz. Kamp gereçlerini de biletlerle birlikte aldıkları için eşyalarını kamp bütçesine dahil olarak görüyorlar. Festival alanından ayrılırken de yanlarına almıyorlar” diyor. Bir çadırın içinde sekiz kişi kalsalar bile onlardan belirli bir ücret aldıklarını ve alandan ayrılırken eşyalarını yanlarında götürmeleri için her şeyi yaptıklarını belirten görevli ise bunun bir sosyal sorumluluk meselesi olduğunu söylüyor.
Pazar günü etkinlikten sonra büyük bir temizlik kampanyası başladı. ‘Çadırını Sev’ ismiyle yapılan kampanyada insanlardan festival sonrası eşyalarını toplayıp götürmeleri istendi fakat binlerce insan bunu yapmadı. Festival alanında organizatörler tarafından yapılacak temizliğin yaklaşık iki hafta sürmesi bekleniyor.