Festivalin yıldızlarından 'Ida' için son şans

Festivalin yıldızlarından 'Ida' için son şans
Festivalin yıldızlarından 'Ida' için son şans
GÜNÜN (14 Nisan) FİLMİ: IDA. 33. İstanbul Film Festivali'nin yıldızlarından yeni Pawel Pawlikowski filmi 'Ida'yı halen izleyemediyseniz bugün son şansınız. Üstelik Pawlikowski ve başrol oyuncusu Agata Trzebuchowska da soru-cevap seansı için huzurlarınızda olacak.

IDA
Yönetmen: Pawel Pawlikowski/ Oyuncular: Agata Trzebuchowska, Agata Kulesza, Dawid Ogrodnik, Jerzy Trela, Adam Szyszkowski/ Polonya, Danimarka / 2013 / 80 dakika
14 Nisan 21.30 City’s
Polonya’da Nazi işgali ve Holokost’un acı izlerini süren bir hikâye anlatan Pawel Pawlikowski’nin son filmi Ida, 1960’larda geçiyor. Dönemin atmosferini yansıtabilmek amacıyla siyah - beyaz çekilen film , genç rahibe adayı Anna’yı takip ediyor. Anna, son yeminini etmeden hemen önce varlığından haberdar olduğu teyzesiyle görüşür ve ondan aslında Yahudi olduğunu, gerçek adının da Ida olduğunu öğrenir. İki kadın , birlikte gerçek köklerini ve ailelerinin sırlarını keşfetmeye çabalar. Özellikle olağanüstü görselliğiyle dikkat çeken Ida, Polonya asıllı İngiliz sinemacı Pawlikowski’nin ülkesinde çektiği ilk film.
2013 Gijon En İyi Senaryo
2013 Londra En İyi Film
2013 Les Arcs En İyi Film
2013 Varşova Büyük Ödül
2013 Toronto Fıprescı Ödülü
2014 Polonya Film Ödülleri En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu (Agata Kulesza), En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu
2014 Kino Pasavaris (Litvanya) En İyi Yönetmen–Baltık


  ETİKETLER:

  Londra

  ,

  Litvanya

  ,

  Nazi

  ,

  Beyaz

  ,

  Kadın

  ,

  film

  ,

  ödül

  ,

  senaryo

  ,

  genç

  ,

  Yahudi