Festivallerin kreması Malatya'da

Festivallerin kreması Malatya'da
Festivallerin kreması Malatya'da

Antalya'da en iyi film Altın Portakalı'nı paylaşan 'Kusursuzlar', Malatya'da da Kristal Kayısı için yarışacak.

4'üncü Malatya Film Festivali programını açıkladı. Adana, Antalya ve İstanbul'dan ödülle dönen yapımlar bir kez de Kristal Kaysıı için yarışacak.

Bu sene gerçekleşen festivallerden ya ödülle dönen ya da üzerine çokça konuşulan filmler bu sefer toplu halde Kristal Kayısı için yarışacak. 15 - 21 Kasım’da takip edilebilecek 4’üncü Malatya Film Festivali programını açıkladı. Festivalin ulusal uzun metraj yarışmasında bu sene Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film ödülünü paylaşan ‘Kusursuzlar’dan Adana Altın Koza Film Festivali’nde yine aynı kategorideki ödülleri paylaşan ‘Gözümün Nuru’ ve ‘Yozgat Blues’a zengin bir program var. Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından; T.C. Kültür Bakanlığı, Fırat Kalkınma Ajansı, Malatya Belediyesi ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ile gerçekleşen festivalin ulusal uzun metraj yarışmasında jüri başkanlığını ise yönetmen Tunç Başaran yapıyor.  Jüride yer alan diğer isimler ise sinema yazarı, çevirmen, eleştirmen Sevin Okyay, oyuncu Settar Tanrıöğen, oyuncu ve tiyatro yönetmeni Kenan Işık ve yazar Canan Tan.
Bu sene onur ödülü alacak konuk listesi de festivalin öne çıkan özelliklerinden. ‘Yağmurdan Önce’nin başrol oyuncusu Rade Serbedzija’nın yanı sıra Muhterem Nur, Eşref Kolçak, Murat Soydan, Filiz Akın ve Filistinli yönetmen Rashid Masharawi de onur ödülü alacak.
ABD ’li yönetmen, oyuncu ve senarist Jim Stark’ın jüri başkanlığını yaptığı uluslararası uzun metraj film yarışmasının ve ulusal kısa film yarışmasının da gerçekleştirileceği festivalde Kristal Kaysı için yarışacak ulusal uzun metraj filmleri ise şöyle:

Eve Dönüş -Sarıkamış 1915: Alphan Eşeli’nin yönettiği yapım, Sarıkamış’ta zorlu koşullarda yaşam mücadelesi veren sekiz kişinin hikâyesini konu alıyor. Uğur Polat, Nergis Öztürk ve Serdar Orçin’in oynadığı yapım, özgün müzik ve sanat yönetimin dallarında Altın Koza aldı.

Gözümün Nuru: Adana Altın Koza Film Festivali’nde en iyi film ödülünü paylaşan, en iyi kurgu ve SİYAD ödüllerini de alan ‘Gözümün Nuru’  Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu imzalı. Hikaye, Melik Saraçoğlu’nun göz rahatsızlığı süresinde kendi yaşadıklarından ilham alıyor.

Karnaval: Can Kılcıoğlu’nun yönettiği ‘Karnaval’ bu sene İstanbul Film Festivali’nin de ilgi gören yapımlarındandı. Tülin Özen ve Serdar Orçin’in başrollerini oynadığı yapım, mizahi bir aşk hikâyesi anlatıyor.

Kusursuzlar: En İyi Film Altın Portakal’ını ‘Cennetten Kovulmak’la paylaşan ‘Kusursuzlar’ Ramin Matin’in ikinci filmi. İpek Türktan ve Esra Bezen Bilgin’in oynadığı yapım, iki kız kardeşin travmalarla şekillenen ilişkisi üzerine.
 
Lal: Semir Aslanyürek’in ‘Lal’ı, Adana için de çok önemli bir ismi, Yılmaz Güney’i odağına alıyor. 1970’lerde Antakya’dan yola çıkan ve bir tanesi Yılmaz Güney’in fotoğrafını çekmeyi hayatının amacı edinmiş iki çocuğun hikâyesinde Erkan Can, Gürkan Uygun, Emre Altuğ gibi isimler var.

Saroyan Ülkesi: Lusin Dink’in Antalya’da belgesel kategorisinde ve İstanbul Film Festivali’nde yarışan filmi, Ermeni yazar William Saroyan’ın 60’lı yıllarda Anadolu’da çıktığı yolculuğu konu alıyor. Ermenistan’daki Altın Kaysı Festivali’nde Gümüş Kaysı alan yapım şimdi de Malatya’nın Kristal Kayısısı için yarışacak. 

Üç Yol: Halen vizyondaki Faysal Soysal imzalı ‘Üç Yol’, Türkiyeli bir şairle Boşnak bir psikiyatristin hikayesi üzerinden Bosna Savaşı dönemi konu alıyor. Oyuncular Turgay Aydın, Rıza Akın, Nik Xhelilaj ve Kristina Krepela.

Yarım Kalan Mucize: Biket İlhan’ın yönettiği ‘Yarım Kalan Mucize’ köy enstitüleri ekseninde bir II. Dünya Savaşı hikâyesi anlatıyor. Oyuncular Nihan Belgin, Yetkin Dikinciler, Umut Beşkırma ve Dolunay Soysert.

Yozgat Blues: Altın Koza’da ‘Gözümün Nuru’yla paylaştığı en iyi film ve senaryo ödüllerinin yanı sıra  Film Yön en iyi yönetmen ve iki oyuncu ödülü kazanan ‘Yozgat Blues’ Malatya’nın da iddialı filmlerinden. Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği yapımda Ercan Kesal, Ayça Damgacı, Tansu Biçer ile Nadir Sarıbacak oynuyor.

KUTU:

Uluslararası Uzun Metraj Yarışması:
Bal, yön.: Valeria Golino
Bethlehem, yön.: Yuval Adler
Hayatın Baharı, .yön: Nana Ekvtimishvili & Simon Gross
Ilo Ilo, yön.: Anthony Chen
İdeal Kent, yön.: Luigi Lo Cascio
Kendini Tut, yön.: Rachid Djaïdani
Köpeğim Killer, yön.: Mira Fornay
Ömer, yön.: Hany Abu-Assad
Papusza, yön.: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
Sefertası, yön.: Ritesh Batra