Filipinler yine fırtına sınavında

Filipinler yine fırtına sınavında
Filipinler yine fırtına sınavında

Tayfunun neden olduğu sellerin kutsal Azizler Günü?ne denk gelmesi, çok sayıda insanın yollarda mahsur kalmasına neden oldu. FOTOĞRAF: REUTERS

Beş hafta içinde üç büyük tayfun felaketi yaşayan Filipinler'den şimdi de Mirinae tayfunu geçti. 20 kişi öldü, 5 bin 500 ev hasar gördü

MANİLA - Son aylarda başını facialardan kaldıramayan Filipinler bir kez daha tayfuna teslim oldu. Beş hafta içinde üç büyük tayfun felaketi yaşayan bölgede hayat yine durma noktasına geldi. Yetkililer, başkent Manila ve kuzeyindeki eyaletleri vuran Mirinae tayfununda en az 20 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ağaçların ve elektrik direklerinin yıkıldığı tayfunda 5 bin 500’den fazla ev de hasar gördü.
Mirinae’nin güzergahındaki eyaletlerde yaşayan 115 bin kişi fırtına tehlikesine karşı tahliye edildi. Yaklaşık 180 uçuşun iptal edildiği bölgede çok sayıda turist mahsur kaldı. Bölgeye bir kaç gündür elektrik de verilmiyor. Polis şefi Leonardo Espina yollara devrilen ağaçların ve çevreye yayılan çeşitli cisimlerin temizlenme çalışmalarına başlandığını duyurdu. Dün sabah saatlerinde hızını kaybederek tropikal fırtınaya dönüşen Mirinae tayfununun Vietnam’a doğru yöneldiği açıklandı.
Mirinae, eylül sonundan bu yana Filipinler’i vuran dördüncü kasırga. Son 40 yılın en büyük fırtınası olduğu açıklanan Manila tayfunu Hıristiyanların kutsal günü Azizler Günü’nü kutlamaya gidenleri zor durumda bıraktı. Bölge nüfusu kutsal gün sebebiyle normalin üzerindeydi.
Filipinler’de önceki kasırgalarda 900’den fazla kişi yaşamını yitirmişti. Son olarak Ketsana Kasırgası 400 can almıştı. Bu arada, Vietnam Başbakanı Nguyen Tan Dung, yüksek risk bölgesinde yaşayanlardan bölgeyi boşaltmalarını istedi. Başbakan, Güney Çin Denizi’ndeki Vietnamlı balıkçılara da derhal korunaklı bir yere gitmeleri talimatını verdi. (Reuters, aa, ap)