Filipinler'deki volkan patladı patlayacak!

Filipinler'deki volkan patladı patlayacak!
Filipinler'deki volkan patladı patlayacak!

Bir süredir gürüldeyen Mayon Dağı?nın çevresindeki 8 kilometrelik bölge tehlikeye açık. FOTOĞRAF: REUTERS

LEGASPI - Filipinler’de gürüldemeye başlayan Mayon Dağı volkanından gelecek tehlikelere karşı binlerce insana bölgeyi terk etme uyarısı yapıldı. Bölge yetkilileri, alanı terk etmeye yanaşmayan çiftçi ve diğer köylüleri kendilerinin tahliye edeceğini açıkladı. Zira dağın civarındaki 8 kilometrelik tehlikeli bölgede hâlâ yaklaşık 1300 aile var. 8 bin 600 aileyse (yaklaşık 44 bin kişi) barınaklara yönlendirilmiş durumda.
Bilim insanları Manila’nın 330 kilometre güneydoğusunda bulunan, ülkenin bu en aktif volkanının patlamasının an meselesi olduğu konusunda uyarmıştı. Pazar gününden beri toplam 1942 volkanik deprem tespit edildi. Sülfürdioksit emisyonlarının da çok yüksek olduğu belirtildi. 

İlk yardım ekipleri ulaştı
Öte yandan volkan uzmanı Renato Solidum, dün yayımlanan bir söyleşisinde volkanın ne zaman patlayacağına dair kesin bir şey söyleyemediklerini açıkladı.
Dün bölgeye uluslararası yardım ekipleri de ulaşmaya başladı. Tahliye merkezlerine dönüştürülen okullara sağlık ve temizlik kitleri ulaştırıldı. 24 bin çocuğun eğitimine devam edebilmesi için de dev çadırlar getirilecek. (afp)