Fillerin beş şaşırtıcı marifeti

Fillerin beş şaşırtıcı marifeti
Fillerin beş şaşırtıcı marifeti

Ölümlerin ardından intikam almaktan, insan konuşmalarını taklit etmeye kadar akla gelmeyecek ilginç özellikleriyle filler, haklarında yeterli bilgiye sahip olmayan herkesi şaşırtıyor.
Kendi ilaç çözümleri var
1- Hayvanların dünyasında ‘eczane’ kavramı yok elbet filler doğal ilaçlarını oluşturabilecekleri bir refleks geliştirmeyi başarmış. Bu durum için özel bir tanım bile var: Zoofarmakoloji. Filler yedikleri bitkilerdeki zararlı toksinleri etkisizleştirmek için genellikle toprak yer. Son araştırmalarda Güney Afrika fillerinin yok olma tehlikesiyle savaşırken Ganoderma denen bir mantar tükettikleri ortaya çıktı. Fillerin yaşadığı bölgelerde hayatlarına devam eden insanlar sağlıkları için bitki çayı içer gibi fillerin dışkılarını kaynatıp içiyorlar.
İntikam alıyorlar
2- Adeta bir sosyal sistem içerisinde kalabalık ailelerde büyüyen filler gayet uygar canlılar. Bebek filler, ailelerinin dizlerinin dibinde büyüyor ve yetişkin olana kadar devamlı olarak onlarla iletişimde kalıyor. Peki ya avcılar içlerinden birini ya da birkaçını öldürürse? Böyle bir durumla karşılaştıklarında filler çok sinirlenir ve mutlaka aralarında anlaşıp intikam almaya karar verirler.
En iyi bebek bakıcıları onlar
3- Çocuğunuzu kaç kişiye emanet edebilirsiniz? Eğer bir başkasının çocuğuna bakma deneyimi yaşadıysanız bunun ne kadar zor bir görev ve ağır bir sorumluluk olduğunu bilirsiniz. Bugün dünyanın hemen her ülkesi sokağa bırakılan çocuklar üzerine çalışmalar yapıyor. Filler için böyle bir problem söz konusu değil. Filler ailelerinin otuz üyesine birden ne kadar uzakta olduklarını dert etmeden göz kulak olabilirler.
İnsan seslerini taklit etmeyi öğrendiler
4- Koshik Güney Kore’de bir hayvanat bahçesinde yaşayan bir Asya fili. Onu ilginç kılan, Kore dilindeki beş sözcüğü taklit edebiliyor olması. Hortumunu ağzına sokarak ‘merhaba’, ‘otur’, ‘hayır’, ‘yat’ ve ‘güzel’ diyebiliyor. Araştırmacılar 4- Koshik’in hayatının önemli bir bölümünü hayvanat bahçesinde geçirdiği için bu sesleri çıkarabildiği düşünülüyor.
İnsanların jestlerini anlayabiliyorlar
5- Büyük bir iş değilmiş gibi duruyor değil mi? Hâlbuki çok önemli. Araştırmacılar fillerin insanların el hareketlerini ve işaretlerini anlayabildiklerini ortaya çıkardı. Kedi veya köpek besleyenler bilirler hayvanlar insanların sözlerini ve işaretlerini anlamayı başarabiliyor. Araştırmacılar bu durumun yabani hayvanlar için de geçerli olabileceğini, onların da işaret dilini anlayabileceğini düşünüyor. Araştırmacılara göre hayvanlar arasındaki iletişim insanlardan önce kuruldu. (The Independent)