Film fantezisi gibi: Otobüs kadar yılan!

Kolombiya'da bulunan 60 milyon yıllık sürüngen fosili şaşırttı. 13 metre boyu, 1.1 ton ağırlığıyla otobüs kadar olan dev yılan, bir Hollywood yaratığı gibi...

NEW YORK - 1997 tarihli sinema filmi ‘Anaconda’da Jennifer Lopez’in başına bela olan dev yılanı unutun! Bilim insanlarının karşısında, Hollywood yapımcılarının bile hayal edemeyeceği büyüklükte bir dev yılan var... Kolombiya’da bulunan fosil, bölgede 60 milyon yıl önce yaşamış, tam 1 ton 100 kg. ağırlığında ve 13 m. uzunluğunda, boa yılanı benzeri bir sürüngenin varlığının kanıtı oldu. New York’taki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nden yılan uzmanı Jack Conrad, bu ölçülerin, yılanın bizondan daha ağır ve şehir içi otobüslerden daha uzun olduğu anlamına geldiğini söyledi: “İnek boyutlarında bir şeyi kolaylıkla yiyebilirdi. Bir insanı kısa sürede yiyeceğine şüphe yok.”
Bilim adamları keşfettikleri türe ‘Cerrejon’dan dev boa’ anlamına gelen ‘Titanoboa cerrejonensis’ adını verdi. Cerrejon, fosilin bulunduğu bölgenin adı. Nature dergisinde yayımlanan makalede, sürüngen her ne kadar boa yılanıyla ilintilendirilse de davranışlarının daha çok anakondaya benzediği ve vaktinin neredeyse tamamını suda geçirdiği bilgileri yer aldı. Sürüngen hem karada, hem de suda yaşayabiliyormuş. (ap)