Film gibi: Pilot öldü, uçağı yolcu indirdi

Film gibi: Pilot öldü, uçağı yolcu indirdi
Film gibi: Pilot öldü, uçağı yolcu indirdi

56 yaşındaki yolcu Doug White daha önce tek motorlu uçak kullanmış.

ABD'de havalandıktan kısa bir süre sonra pilotu ölen küçük uçağı, telefonla aldığı talimatları uygulayan yolcu sağ salim indirmeyi başardı

WASHINGTON - ABD’de bir uçak, yolcu tarafından indirildi. Film senaryosunu aratmayan olayda ilginç olan, King Air tipi uçağın nasıl indirileceğini kule yetkililerinin de bilmemesiydi.
Ülkenin güneydoğusundaki Florida eyaletinde bulunan Marco Island’dan havalanan ve beş kişiyi taşıyan çift motorlu uçağın pilotu Joe Cabuk, kalkıştan kısa bir süre sonra öldü. Yolcular arasında bulunan 56 yaşındaki Doug White, uçağın denetimini alarak hava kontrol kulesiyle temasa geçti. Amerikan Federal Havacılık Kurumu sözcüsü Kathleen Bergen’in anlattıklarına göre, King Air tipi uçağın nasıl kullanılacağını bilmeyen kontrol kulesi görevlileri, kuzeydoğudaki Connecticut eyaletinde tanıdıkları bir uçuş öğretmenini aradı. Bu kişinin verdiği talimatların 40 dakika boyunca pilotluk görevini üstlenen yolcuya aktarılması sayesinde, uçak, Fort Myers’a hasarsız iniş yaptı.
Uçağı indiren Doug White’ın daha önce tek motorlu uçak kullandığı ve uçuş konusunda tecrübeli olduğu açıklandı. Pilotun ölüm nedeninin henüz bilinmediğini açıklayan yetkililer, otopsi sonrasında kamuoyunu bilgilendireceklerini, kendisiyle birlikte diğer yolcuların da hayatını kurtaran kahraman yolcuyu cesaretinden ötürü tebrik ettiklerini söyledi. (aa)