Film'in afişinde NBC ve Erkmen imzası

Film'in afişinde NBC ve Erkmen imzası
Film'in afişinde NBC ve Erkmen imzası

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın kurumsal kimlik danışmanı ünlü grafik tasarımcı Bülent Erkmen, büyük İstanbul Festivalleri’nin bu yılki afişlerinde sanatçılara yer veriyor. Geçen günlerde programı açıklanan 41. İstanbul Müzik Festivali’nin afişinde Sarkis’in parmak izi ve el yazısına yer veren Erkmen, 32. İstanbul Film Festivali’nin afişinde ise günümüz ‘auteur’ sinemasının büyük ismi, aynı zamanda fotoğrafçı Nuri Bilge Ceylan’la işbirliğine gitti. Festivalin afiş görseli için Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Babam İçin’ serisinden ‘Uykusuz Gece ’ isimli fotoğrafını kullanan Bülent Erkmen, yaptığı seçimle ilgili olarak şunları söylüyor: “Uykusuz bir gecede baktığını görmeyen açık bir gözün gördükleridir sinema çünkü. Gecenin karanlığında yastığın yumuşaklığına gömülen başa kadar çekilmiş yorganın bedeni saran hayalperest güveni, sinema karanlığında koltuğa gömülme anında karşılığını bulur.” Nuri Bilge Ceylan, ‘Uykusuz Gece’ fotoğrafında filmlerinde de rol alan babası Emin Ceylan’ı görüntülemişti.
Nuri Bilge Ceylan’ın kendi el yazısını da festival afişine taşıyan Erkmen, “Nuri Bilge Ceylan kendi el yazısıyla yazılmış başlığı Türkçe ve İngilizcesinin ters yüz ilişkisiyle bir film şeridi gibi uykusuz gecedeki açık göze eşlik eder” yorumunda bulundu.
İKSV tarafından Akbank’ın sponsorluğunda düzenlenen 32. İstanbul Film Festivali, 30 Mart-14 Nisan tarihleri arasında yapılacak.