Filmmor'a geri sayım

Filmmor'a geri sayım
Filmmor'a geri sayım
15 Mart'ta yola çıkacak Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 12'nci yılında, her kadına kendine ait bir cüzdan, gelir, bütçe diyerek dört kentte 60 filmle izleyiciyle buluştuyor.

Bu yıl 12’ncisi düzelenen Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin programındaki 60 filmin 18’i Türkiye yapımı filmler. Filmlerin 14’ü belgesel film, 7’si animasyon, 24’u uzun metraj kurmaca, 15’i kısa film. Sadece kadın yönetmenlerin filmlerine yer veren Filmmor, son yılda yapılan filmlerin yer aldığı ‘Kadınların Sineması’ bölümünde aralarında Valeria Golino’dan ‘Bal’, Lucia Murat’tan ‘Bana Anlatılan Anılar’, Zula Hikayeler Ekibi’nden ‘Bekleyiş’in de yer aldığı 33 film gösterilecek.
Festival, Bilge Olgaç’ı ölümünün 20’nci yılında, 3 film; ‘Açlık’, ‘İpekçe’ ve ‘Kaşık Düşmanı’ ile anılacak. ‘Cüretkar Bir Kadın: Catherine Breillat’ toplu gösteriminde yönetmenin 6 filmi ‘Cehennemin Anatomisi’, ‘Mavi Sakal’, ‘Metres’, ‘Romans’, ‘Uyuyan Güzel’ ve ‘Zaafın İstismarı’ gösterilecek.
‘Bedenimiz Bizimdir’ bölümünde ise, Muriel Coulin ve Delphine Coulin’den ‘17 Kız’, Therese Shechter’den ‘Bekâretinizi Kaybetmenin Yolları’, Evgenia Gostrer’den ‘Çerçevelenmiş’, Sara Koppel’den ‘Küçük Vulva’ ve ‘Klitoral Farkındalığı’, Clitoral Awareness Alina Marazzi’den ‘Senin Hakkında Her şey’ ve Fulya Tokaoğlu’ndan ‘Teyze’ yer alıyor.
Festivalin teması da olan ‘Kendine Ait Bir Cüzdan’ bölümünde, her kadının kendine ait bir cüzdanı olması çabasına, kadın emeğine dair 7 film var: Pamela Varela’dan ‘Acı’, Gülten Taranç’tan ‘Konsensüs’, Vidi Bilu’dan ‘Kırılgan’, Özlem Sarıyıldız ve Bilge Demirtaş’tan ‘Kıyı Kıyı’, Sevda Doğan’dan ‘Pedallar ve Topuklar’, Lisa Fruchtman ve Rob Fruchtman’dan ‘Tatlı Rüyalar’ ve Gabriela Pichler’den ‘Ye Uyu Öl’. ‘Cins-iyet-ler’ bölümü 5 filmle, cinsiyet ve cinsel kimliğe dair sorular sorduruyor: Zeynep Oral’dan ‘Ben, Sen, O’; Çağnur Öztürk’ten (Gizli Özne’; Danielle Villegas’tan ‘İki Ruh’, İpek Efe ve Berna Küçülmez’den ‘Pardon! Kim, Ben Mi?’ ve Norma Fernández’den ‘Ruhen Camila’.
Festival 15-23 Mart’ta İstanbul ’da Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Modern ve Pera Müzesi’nde başlıyor. İstanbul’un ardından 5-6 Nisan Mersin’de, 12-13 Nisan Adana’da, 19-20 Nisan Muğla-Bodrum’da olacak.