Fin sineması Ankara'da

Farklı ülke sinemalarını kapsayan film festivalleriyle tanıdığımız Ankara Sinema Derneği, bu kez de Finlandiya filmlerini ayağımıza getiriyor.

Farklı ülke sinemalarını kapsayan film festivalleriyle tanıdığımız Ankara Sinema Derneği, bu kez de Finlandiya filmlerini ayağımıza getiriyor. 24 - 26 Mayıs tarihleri arasında, Ankaralılar'ı sıkı bir film seçkisinden oluşan, küçük çaplı bir şölen bekliyor. Beş milyonluk nüfusuna karşın yıllık sinema izleyicisi sayısı 7,5 milyona ulaşan Finlandiya'dan altı film yer alıyor festivalde. Programdaki filmler, Fin usulü bir Short Cuts olarak tanımlanan Nehir / Joki, bireylerin savaştan nasıl etkilendiklerini anlatan Pusu / Rukajarven Tie ile Küçük Hemşire / Pikkusisar, karanlıkta parlayabilmek için ateş böceği yutan çocuğun öyküsü Körebe / Sokkotanssi, Los Angeles'ta Jüri Büyük Ödülü'nü kazanan Ateş Yutan / Tulennielija ve 40'lı 50'li yılların Hollywood drama ve komedilerini anımsatan Sürüklenen Bulutlar / Kauas Pilvet Karkaavat. Fin sinemasının en çok tanınan ismi, absürd bir kült film olan Leningrad Cowboys Go America'nın yönetmeni Aki Kaurismaki'nin imzasını taşıyan Sürüklenen Bulutlar, Cannes ve Sao Paulo film festivallerinde ödüller almıştı. Gösterimlerin Megapol Sineması'nda yapılacağı
Finlandiya Film Şenliği'nde, bir biletle ki
tanesi üç milyon lira- iki film izlenebilecek. Bu 'mini' ve şık festivali es geçmeyin deriz. (Bilgi için: 0312 - 466 34 84)