Finlandiya tuzu engelledi felçleri yüzde 80 azalttı!

Türkiye'de sağlıklı bir kişinin günlük alması gereken tuz miktarının tam 6 katı tuz tüketiliyor!

TRAKYA Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Üstündağ , sağlıklı bir bireyin alması gereken tuz miktarının 2.5-3 gram olduğunu, ama Türkiye ’de bunun tam 6 katı fazlasının tüketildiğini söyledi. Aşırı tuz tüketiminin böbrek rahatsızlıklarından hipertansiyona birçok hastalığa davetiye çıkardığını vurgulayan Üstündağ, şunları kaydetti:

İLK İNSANIN VÜCUDU
“Bizim vücudumuz ilk insana göre prog ram - lanmış. O sırada tuzlu yiyecekler yoktu. Sabah uyanıyor ve av peşinde koşuyordunuz. Avladığınız ette ne kadar tuz varsa sadece o kadar tuzu alıyordunuz. Günde sadece 2 buçuk gram tuz alınması gerekirken, Türkiye’de günlük kişi başı 18 gram tuz alınıyor. Vücudumuz yoruluyor, suyla doluyor, böbreklerimize fazla yük biniyor.’’ Tuzla mücadelede toplumun her kesiminin önder ve destekçi olması gerektiğini ifade eden Doç. Üstündağ, Finlandiya ’nın geçmişte topyekûn bir hareketle tuzla mücadele ettiğini söyledi. Finlandiya’da tuz kullanımının azaltılmasına bağlı birçok hastalığın da önüne geçildiğini vurgulayan Üstündağ, şöyle konuştu:

DEVLET PROGRAMI
“Finlandiya’da 1950 yılında Türkiye kadar tuz tüketiliyordu. Devlet tuzla mücadeleyi vazife edindi. Gazeteler, sivil toplum kuruluşları destek oldu. O mücadele sonunda Finlandiya’da tuz tüketimi, kişi başı ortalama 4 grama indirildi. Bu sayede Finlandiya’da felçler yüzde 80 azaldı. Bu önleyici sağlık hizmetlerinin de en güzel örneğidir. Çünkü, tuzun neden olduğu hastalıkların tedavisi için ayrılan bütçeler devletler için büyük yük oluşturuyor.’’ (aa)