Firs Lady Obama olimpiyat için devrede

KOPENHAG - Danimarka’nın başkenti Kopenhag, 2016 Olimpiyat Oyunları’nın düzenleneceği kentin belirleneceği seçimler için devlet yöneticilerini ağırlıyor. 2012 Olimpiyat Oyunları’nın Londra’da düzenlenmesinde Tony Blair’in büyük rol oynamasıyla seçimlerin olmazsa olmazı haline gelen devlet başkanlarının arasında bu yıl Chicago’yu temsilen iki güçlü kadın var: First Lady Michelle Obama ve televizyoncu Oprah Winfrey.
Chicago doğumlu ikili, olimpiyatın Chicago’da gerçekleşmesi için son kulisleri yapıyor. Kopenhang’da diğer aday ülkeler Brezilya, Japonya ve İspanya liderleri de 2016 Olimpiyat kentinin seçiminde ülkelerini desteklemek amacıyla hazır bulunuyor. Seçimlerin en çekişmeli adayları, Chicago ve Rio de Janeiro. Obama’nın karizması biliniyor ancak Brezilya devlet başkanı Lula’nın da ülke dışına taşmış bir popülaritesi var. Başkan Lula, Rio de Janeiro’ya destek konuşmasında ise Obama’nın ünlü sloganını kullanıyor: “Evet, yapabiliriz”.
2016 yılında düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları’nın hangi ülkede yapılacağına, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından bugün karar verilecek. (Reuters, dpa)