Fırtına Filipinler'i suya gömdü

Fırtına Filipinler'i suya gömdü
Fırtına Filipinler'i suya gömdü

Seller nedeniyle 330 bin kişi evlerini terk etti. 12 milyon nüfuslu başkent Manila ve fırtınanın etkilediği 25 kent afet bölgesi ilan edildi. Devlet başkanı yardım çağrısı yaptı. FOTOĞRAF: AP

Filipinler'i etkisi altına alan Ketsana tropik fırtınası, 83 kişinin hayatını yitirdiği sellere neden oldu. Ülke, son 40 yılın en büyük sel faciasıyla karşı karşıya

MANİLA - Filipinler’i önceki gün etkisi altına alan Ketsana tropik fırtınasının neden olduğu sel felaketinde ölü sayısı 83’e çıktı. Filipinler hükümetinden yapılan açıklamaya göre sellerde 83 kişi hayatını kaybederken, 23 kişi de kayboldu. Daha önce yapılan açıklamalarda 51 kişinin öldüğü, 330 bin kişinin evini terk etmek zorunda kaldığı söylenmişti. Bunun, ülkede son 40 yıldan beri görülen en büyük sel felaketi olduğu konuşuluyor.
12 milyon nüfuslu başkent Manila, fırtınanın ardından dokuz saat süren yağışlar nedeniyle su altında kalmıştı. Manila ile fırtınanın etkilediği 25 kent, yetkililerin acil durumlar için ayrılmış fonları yardım ve kurtarma çalışmalarında kullanmalarına olanak sağlanması için afet bölgesi ilan edilmişti. Yerel yetkililer, Manila’nın doğusundaki Rizal bölgesinde en az 47 kişinin, başkentte ise 11 kişinin boğularak ya da yıkılan binaların altında kalarak hayatını kaybettiğini, ülkenin bazı bölgelerinde’ afet durumu ilan edildiğini’ açıkladı.

Uçak seferleri de iptal edildi
Devlet Başkanı Gloria Macapagal Arroyo, selden etkilenenlere giyecek, battaniye, gıda ve su yardımı yapılması çağrısında bulundu. Ana ada Luzon’da etkili olan ve son 40 yılın en şiddetli yağışlarını getiren tayfun yüzünden başkent Manila’da elektriğin kesildiği, havaalanlarında seferlerin iptal edildiği açıklandı.
Televizyonlarda çatılarda kurtarılmayı bekleyenlerin görüntüleri yer aldı. Savunma Bakanı Gilbert Teodoro, kuzeyi etkisine alan Ketsana tropik fırtınasının Filipinler’in bir ayda alacağı yağıştan daha fazla miktardaki yağışı 12 saatte bölgeye bıraktığını açıkladı. Bazı kasabaların tamamı su altında kalan Filipinler’de kurtarma çalışmaları asker, polis ve sivil gönüllülerce sürdürülüyor. (aa)