Fiyatını üçe katlayan tablo

Fiyatını üçe katlayan tablo
Fiyatını üçe katlayan tablo
Ressam Erol Akyavaş'ın ünlü 'Kuşatma' serisinden 'Fallen City' adlı tablosu fiyatını üçe katladı

Türk resminin büyük ismi Erol Akyavaş’ın ünlü ‘Kuşatma’ serisinden ‘Fallen City’ adlı görkemli tablosu fiyatını üçe katladı. Pazar günü Swissotel’de düzenlenen Antik A.Ş. müzayedesinde 500 bin liradan açık artırmaya çıkan 136x264 cm ebatındaki ‘Fallen City’, vergiler dahil 1 milyon 641 bin liraya satıldı. Akyavaş’ın ‘En-el Hak’ tablosu ise geçen yıl 2.7 milyon liraya satılmıştı.

700 bin lira muhammen bedelle müzayedenin en pahalı tablosu konumundaki Mübin Orhon’un soyut çalışması ise 1 milyon 10 liraya alıcı buldu. 150x150 cm ebatındaki tablo, Mübin Orhon’un koleksiyonerler tarafından en çok aranan 1963 dönemine aitti.

Ferruh Başağa’nın Akdeniz serisinden 1995 tarihli ‘Mavi Akdeniz’ tablosu fiyatını ikiye katlayarak 757 bin liraya satılırken 450 bin liradan açık artırmaya çıkan Türk resminin yaşayan en pahalı ressamı Burhan Doğançay’ın ‘Hücum’ serisinden 1973 tarihli ‘Özgür Olmak İçin Doğmuş’u 631 bin liraya yeni sahibinin oldu.

Müzayedeyi yöneten Antik A.Ş. yönetim kurulu üyesi Olgaç Artam, gösterilen büyük ilginin çağdaş Türk sanatı için çok önemli olduğunu belirterek ekledi: “Yeni koleksiyoncuların sayısındaki artış çok sevindirici boyutta.”


  ETİKETLER:

  Akdeniz

  ,

  Mavi

  ,

  Pazar

  ,

  Ünlü

  ,

  lira

  ,

  yönetim