Fizik Nobel'i dijital fotoğraf ve internet teknolojilerine...

Fizik Nobel'i dijital fotoğraf ve internet teknolojilerine...
Fizik Nobel'i dijital fotoğraf ve internet teknolojilerine...

Kao, Boyle ve Smith?in buluşları hem günlük yaşam hem de bilimsel keşiflerde çığır açtı.

İnternet gibi küresel geniş bantlı iletişimin temelini oluşturan ve dijital sensörle ilk başarılı görüntüleme teknolojisini keşfeden üç fizikçi Nobel'e layık görüldü

STOCKHOLM - 2009 Nobel Fizik Ödülü, ışığın fiber optik içinde aktarılması alanındaki çığır açıcı çalışmaları ve bir görüntüleme yarı iletken devresi icat etmeleri dolayısıyla üç Amerika vatandaşı bilim insanının oldu: Charles K. Kao, Willard S. Boyle ve George E. Smith... Şanghay doğumlu İngiliz-Amerikalı Kao, fiber optik camlarla uzun mesafede ışığı iletmeyi sağlayan çalışmanın sahibi. Kanadalı-Amerikalı Willard Boyle ve ABD’li George Smith ise dijital sensör kullanarak ilk başarılı görüntüleme teknolojisini icat eden ikili.
Komite, ödülün günümüzün ‘network toplumu’ yapılarının şekillenmesine yardımcı olan iki bilimsel başarıya verildiğini belirtti. Açıklamada buluşların günlük yaşam için çok sayıda pratik yenilik ve bilimsel keşifler için de yeni araçlar sağladığı vurgulandı.

Her şeyi onlar başlattı
Kao’nun çalışması günümüzün iletişim toplumuna temel oluşturan ilk ‘ultrapure’ fiberlerin üretimini sağlamıştı. Komitenin açıklamasında, “Bu cam fiberler internet gibi küresel geniş bantlı iletişime temel oldu. Metinler, müzikler, fotoğraflar ve videolar saniyeler içinde dünyayı dolaşabiliyor” denildi. Boyle ve Smith de 1969’da dijital sensör kullanarak ilk başarılı görüntüleme teknolojisini (CCD) keşfetmişti. Komite “Bu icat fotoğrafta devrim niteliği taşıyordu; bu sayede ışık, film kullanmadan elektronik kart üzerinde de yakılmaya başlandı” ifadesini kullandı. 
85 yaşındaki Boyle’un ödüle tepkisi “Bu gerçek mi?” şeklinde oldu. Nobel almayı en azından şu aşamada beklemediğini söyleyen Boyle, “Herkesin elinde küçük dijital makineler var. Tam olarak bizim CCD’mizi kullanmasalar da, her şeyi başlatan o oldu. Yani dünyanın her yerindeki küçük kamera bolluğunu başlatan biziz” diye konuştu. (Reuters, afp)