Floresan tanrılardan vahiy geldi

Floresan tanrılardan vahiy geldi
Floresan tanrılardan vahiy geldi
Pet Shop Boys'un yeni şaheseri 'Electric' ilk dinleyişte benimsenebilecek bir albüm değil belki. Ama sabrın sonu selamet.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Annem sabahın ilk saatlerinde elinde çayla odaya girip ‘’Oğlum hadi kalk! Pet Shop Boys yeni albüm çıkarmış, gazeteye yazman lazım...’’ dese vereceğim cevap ‘’Ya saçmalama anne. Onlar daha geçen eylülde albüm çıkardı. Beni rahat bırak, iki saat daha uyuyacağım!’’ olurdu. Aslına bakarsanız ne annem elinde bir çayla içeri ne de Pet Shop Boys, Eylül 2012 tarihli ‘Elysium’ sonrasında dinlenmek için tatile girdi. Kendimi bir müridi olarak kabul ettiğim, elektronik büyücüsü Stuart Price ile el sıkışıp stüdyoya kapanan ikili, albümün yayımlanmasından haftalar önce müjdeledikleri ‘Axis’ ile neyle karşılaşacağımızın ipuçlarını vermişlerdi.
Synth-pop’un tanrıları, ‘Disco’ serisi ile ticari kaygıdan uzak, daha derin ve elektronik tınlayan prodüksiyonlar üretebileceklerini seneler önce kanıtlamışlardı gerçi. ‘Axis’in en ilginç yanı, grubun bir önceki albümü ‘Elysium’ sırasında doğmuş olması. Şarkı 2067 yılında Erhan Konuk’un ‘Pop Saati’ programı TRT ekranlarında hâlâ devam ediyor olsa, jenerik müziği yani ‘Left to my Own Devices - The Next Generation’ olabilirmiş gibi geliyor insana. Fetiş videosu ile aklımızı başımızdan almayı başaran bu nefis synth-house klasiğini takiben gelen müjdeli haber PSB’nin daha ‘Electric’ yayımlanmadan Meksika Veracruz’daki The Cumbre Tajín Festivali ile aynı adlı ‘The Electric’ turnesine başlayacağı ile ilgiliydi. Dahası İstanbul da turne programındaydı. Ancak malumunuz konser iptal oldu. Dolayısıyla yeni şarkıları da ilk kez albüm yayımlandığında dinleyebildik.
Grubun Parlaphone ile yolları ayırması sonrası kendi kurdukları bağımsız plak şirketi x2 etiketi ile yayımlanan ilk albümleri ‘Electric’, çabuk benimsenebilecek bir albüm değil. Sizi bir süre dışarıda tutuyor. Ancak sabırla bir daha ve bir daha dinlediğinizde tokalaşmak üzere elini uzatıyor. ‘Axis’i takiben yayımlanan kapanış şarkısı ‘Vocal’ ve bu zincire eylül ayında katılacak üçüncü halka ‘Love Is a Bourgeois Construct’ kulaklarımızda birer modern zamanlar hiti olarak kalacak kuşkusuz. Example destekli ‘Thursday’ ise klasikleşmiş PSB sound’una en yakın şarkı. ‘Fluorescent’ ve ‘Inside a Dream’ gibi insanın içine işleyenleri de unutmamalı. Albümün mükemmel işleyen motoru, sadece ‘Shouting in the Evening’ de tekliyor. Bu gürültü bombasını niye dahil ettiklerini hiç anlayamadım. Ama o kadar kusur olur. Alexis de Tocqueville boşuna söylememiş: ‘’İki insanın iyi geçinmesi hiç kusursuz olmalarıyla değil, birbirlerinin kusurlarını hoş görmeleriyle sağlanır.’’ Neil ve Chris tam 32 yıldır böyle yapıyor zaten.


  ETİKETLER:

  Meksika

  ,

  İstanbul

  ,

  TRT

  ,

  haber

  ,

  Modern

  ,

  eylül

  ,

  Konser

  ,

  Uzak