'Fobim var: Aşk!'

'Fobim var: Aşk!'
'Fobim var: Aşk!'
Necati Şaşmaz'ın ani nikahı Polat Alemdar evlendi olarak yansıdı haberlere. Kendisinden 21 yaş küçük eşiyle Maldivler'e boynunda atkı takarak giden Şaşmaz'ın rastladığı tek fobisi aşktı...
Haber: SİNEM DÖNMEZ - snmdnmz@gmail.com / Arşivi

Yılın magazin olayı ne ola ki diye tartışadururken, Polat Alemdar evlendi haberleri düşüyor önümüze. Dizide evlendi diye düşünüyoruz, sonra ortaya çıkıyor ki, role hayat veren, Necati Şaşmaz evlenmiş. Belki de memleketçe dizi karakterlerini gerçek zannetme hezeyanımızın ilk başladığı yerdir Kurtlar Vadisi. Şimdi bulunduğumuz; ecdadımızı yansıtan dizi mi belgesel mi tartışmalarının yaşandığı, kurguyla gerçeğin arasındaki çizginin silikleştiği yerin en başında Polat duruyor. “Kurtlar Vadisi’ni sevenler bizdendir, sevmeyenler de bizdendir, ona sövenler bile bizdendir. Ama sövdürtenler bizden değildir” diye demeçler verince, bu durum hiç de şaşırtıcı olmuyor.
İsterseniz başa dönelim. 1971’de Elazığ’da doğan Şaşmaz, ilk ve ortaöğrenimini Elazığ’da yükseköğrenimini turizm alanında ABD’de tamamlıyor. Tam da ‘Sliding Doors’ (Rastlantının Böylesi) filmi gibi bir hayatı var; yine ABD’ye gidecekken, 11 Eylül saldırısı gerçekleşiyor, Türkiye ’de kalmaya karar veriyor. Ankara ’da kendi sigorta acentesini açıyor. O sırada kardeşi Raci Şaşmaz Deli Yürek’i yazıyor, son bölüme de, Necati Şaşmaz’ın bir şiirini koyuyor.
‘Ölmek büyük maceramız’
Daha sonra Sınav kendisiyle görüşmek istiyor, Şaşmaz, senaryo ekibine dahil olacağını sanırken Kurtlar Vadisi için başrol teklifi alıyor, bir ay düşünüyor, en sonunda tamam diyor. İşte, bu şekilde, Polat Alemdar olarak giriyor hayatımıza. 2003’te “Ölmek, en büyük maceramız” cümlesiyle başlayan Kurtlar Vadisi’nin ikinci bölümünde tanıştık kendisiyle. Racon kesti, kafa kesti, mafyanın kökünü kuruttu. Sonra dizi ve filmleri izlenme rekorları kırmakla kalmadı, ülke gündeminin falına bakıldı, Ergenekon operasyonları önce Kurtlar Vadisi’nde gerçekleşti, o dönem, sırf bu yüzden Kurtlar Vadisi izleyen insanlar vardı. Bununla kalmadı dizi, Mavi Marmara’nın, kafaya geçirilen çuvalların intikamı bile alındı. Necati Şaşmaz, Necati Şaşmaz olarak televizyona, gazetelere çıktığında hep kendisiyle Polat Alemdar’ın farklı insanlar olduğunu anlatmak için çırpındı durdu. Yine de tam emin olamadık. Çünkü “Polat hızlı araba kullanma konusunda benden çok şey öğrendi ben de Polat’tan aşkı öğreniyorum” dedi Şaşmaz. Bir seferinde, Polat hayranı olarak niteledi kendisini.
2004’te, Hürriyet’te çıkan haberde, Şaşmaz ailesinin Kadiri Tarikatı’nın müritleri olduğunu öğrendik. Şaşmaz, dedesi Kadiri şeyhlerinden Cafer-i Tayyar Şaşmaz’ın soyunun, Abdulkadir Geylani’ye dayandığını ve babası Abdulkadir Şaşmaz’ın da dedesinin ‘vizyonunu misyon edindiğini’ vurgularken, “Soy şüphesiz babadan oğula doğru ilerler ve ben işte böyle bir soydan gelmekteyim” dedi. Daha sonra Şaşmaz’ın boş zamanlarında ney üflediğini öğrendik. Kendisini televizyonda türkü söylerken görmüşlüğümüz bile var.
Kurtlar Vadisi devam ederken, bir haber sitesi kurdu ve köşe yazıları da yazmaya başladı. O dönem sitenin amacını, “Dizinin üstüne çok gelindiği zamanlar oldu. Ama biz bu söylemlere cevap vermedik. Bazen anlatmaya çalışsak da yanlış ve eksik algılanıyorduk. O dönemde sesimiz olsun istedik” diye anlattı. Hep reddettiği reklam tekliflerini, bir inşaat firması için, Nur Fettahoğlu’yla oynadığı reklamla kabul etti. Emlakla ilişkisi sadece reklamla sınırlı kalmadı Şaşmaz’ın. Kulisçilere göre, Ataşehir’den 50 daire satın aldı.
Aşk konusunda pek sır vermeyen Şaşmaz’ın Fettahoğlu ile beraber olduğunu biliyorduk. Açıkçası ayrılıklarını evlilik haberiyle öğrenen tek insan ben değilimdir diye düşünmekteyim. “Vay be eski sevgilisine nikâhlı misilleme yapmış” diye düşünürken işlerin hiç de benim kadınsı içgüdülerimle ilgisi olmadığını öğrendik; meğer Kadiri Tarikatı’nın şu anki şeyhi olan baba Abdulkadir Şaşmaz yıllardır görüştüğü müritlerinden olan Ahmet Kaşıkçı’nın kızı Nagehan’ı oğluna uygun gördüğünden kıyılmış nikâh.

Meğer nikah planlıymış!
Dizi başladığında 11 yaşında olan Nagehan için arkadaşları twitter’da, “FEM çıkışlı, aynı cemaat evine giderdik; Nagehan tam bir Kurtlar Vadisi, Polat Alemdar fanıydı” şeklinde yorumlar yapmışlar. Medyatik evliliklerde nikâhın ertesi günü ebeveynlerden birinin konuşmasına artık alıştık. Dün ise, Nagehan Kaşıkçı’nın babasının açıklamasıyla bu nikâhın hiç de ani olmadığını öğrendik. “Necati kızımı bu yaz sonu istemeye geldi. Her şey usulüne uygun oldu. Babası ve annesiyle geldi, kızım kahveleri yaptı” açıklamasına şaşırırken; aralarındaki (21) yaş farkını eleştirmek yerine ‘pozitif baktığını’ görünce bize diyecek kalmadı. Üstelik “nikâh aylar öncesinden planlandı, öyle ani bir nikâh olmadı” açıklaması, Şaşmaz’ın babasının uygun görmesi haberiyle çelişti.
Ancak, bu sefer de, Şaşmaz’ın Fettahoğlu ile birlikteyken kız istemeye gittiğini anlamak gerekti. Hangisine inanacağımıza ise şimdilik karar veremiyoruz.
Yine de Şaşmaz, evliliği ile ilgili eleştirilere “Gözümüz kör, kulağımız sağır. Aslında görmüyoruz, duymuyoruz” dediği için ileri geri konuşabiliriz diye düşünüyorum. Şaşmaz, 2005’te verdiği bir röportajda, “Fobiniz var mı” sorusuna, “Bugüne kadar hiç rastlamadım. Ama aşk olabilir” cevabını veriyor. Bir başka röportajda ise, “Nuh zamanında insanlar seyahat için helva yaparmış. Yolda tapınma ihtiyacı olur, helvadan put yapar ona taparlarmış. Acıktıklarında da onu yerlermiş. Şimdi ben kadına hak ettiğinden fazlasını vermenin yanlış olduğu noktasındayım. Yani helvayı alıp put yapıyorsun. Sonra ona tapıyorsun. Acıkınca yiyorsun. Bunu yapma. Ama helvaya değer ver, senin nimetin o” diyor. Ben Nagehan olsam, “Âşık olmaya meyledersem karşımdakinin kusurlarını sayarım, vazgeçerim” diyen biriyle evlenmezdim de, olan olmuş. Oturacakları köşklerinde mutluluklar dileriz.