'Foodstagram' tartışması alevlendi

'Foodstagram' tartışması alevlendi
'Foodstagram' tartışması alevlendi
ABD'deki bazı ünlü restoranların şefleri, müşterilerine 'yedikleri yemeklerin fotoğraflarını çekmesini' yasakladı. Sebebi ise sofranın atmosferinin bozulması...

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte sıklıkla karşılaştığımız bir alışkanlık: Restoranda önümüze gelen yemeğin fotoğrafını çekmek ve bunu sosyal medya aracılığıyla tüm takipçilere duyurmak! Ünlü fotoğraf filtreleme uygulaması Instagram’dan yola çıkarılarak tanımlanan bu hadiseye ‘Foodstagram’ deniyor.

Son iki yıldır Facebook ve Twitter gibi mecralarda denk geldiğimiz bu alışkanlık, son günlerde ABD ’de ve İngiltere’de kırılma anını yaşıyor. Zira New York ve Londra gibi büyükşehirlerdeki pek çok namlı restoranın şefleri, sofraya konulan tabakların fotoğraflarının çekilmesini müşterilerine yasakladı.

'MASAYA TRIPOD KONUYOR!'

The Independent gazetesinin ele aldığı habere göre, New Yorklu şefler, son zamanlarda müşterilerin yemeklerini yemekten öte sürekli fotoğraflarını çektiğini, bu sebepten ötürü yemeğin keyfini yaşayamadığından şikâyetçi. Kimi konuklarının masaların üzerine tripod koyduğunu, hatta ışığın açısından rahatsız olanların masaları taşımaya gayret ettiğini anlatıyor.

New York Times gazetesine konuşan Michelin yıldızlı Chef’s Table restoranının şefi David Bouley, bu olaydan ne kadar mustarip olduğunu, “Her beş dakikada bir etrafta patlayan flaşlar yüzünden hatırlanabilecek bir akşam geçirmek artık mümkün değil” sözleriyle dile getiriyor. Yine Michelin yıldızlı Fraiche restoranının şefi Marc Wilkinson ise bazı müşterilerinin, ışığın yetersiz olmasından dolayı masalarının yerlerini değiştirmek istediklerinden yakınıyor.

'BLOGGER'LAR TARTIŞIYOR'

Son günlerde kapsamı genişleyen bu ‘yasağı’ ele alan yemek blogger’ları, konuyla ilgili bazı tartışmaları da ateşledi. Pek çok blogger, Foodstagram’ın yemek yeme atmosferini bozduğu yönünde görüş bildirirken, bazı blogger’lar ise bu konunun müşterinin tercihine bırakılmasını söylüyor.