Formula 1 bu yıl daha renkli

Son iki yıldır Formula 1 deyince akla gelen şey hep aynı:
Haber: MEHMET TEZ / Arşivi

Son iki yıldır Formula 1 deyince akla gelen şey hep aynı: Ferrari ve Michael Schumacher. Alman pilot, Formula 1'deki tüm rekorları altüst ederek adını tarihe yazdırdı ama artık onu her yarışta kürsüde görmek cidden sıkıcı oluyor. Yeni sezonda tüm Formula 1 camiasının beklentisi, en az Ferrari kadar iyi bir takımın varlığını hissettirmesi ve mücadelenin renklenmesi. Formula 1'de Williams Renault döneminin kapanmasının ardından Ferrari ve ezeli rakibi görünümündeki McLaren mücadelesi ağırlığını hissettirmişti. Ancak McLaren özellikle geçen yıl alınan başarısız sonuçlarla kendinden bekleneni veremedi. Sezonu beşinci sırada tamamlayan Hakkinen bu yıl Formula 1'e ara verirken McLaren, David Coulthard'a ilk kez birinci pilot olma ve şampiyonluğa koşma fırsatını tanıyor. Genç Finli yetenek Kimi Raikkonen'i ikinci pilot olarak alan ekip bu yılın şampiyonu olmayı hedefliyor.
Öte yandan Formula 1'in yeni ekibi Toyota, iki yıldır hazırlandığı pistlerde ilk kez boy gösterecek. M. Schumacher'in sakatlığı döneminde Ferrari takımında kısa bir süre yarışan Finli Mika Salo ve Allan McNish'den oluşan Toyota ekibi, hem şasi hem de motorunu
kendi üreten bir takım olarak uzun vadede başarıyı hedefliyor. Bu yıl ilk beş içinde bitirmeleri onlar için büyük bir başarı olacak. Formula 1'in bir diğer yeni ekibi de ilk kez kendi adıyla yarışacak olan Renault. Geçen sezona kadar Benetton Renault olan takım, bu yıl Benetton'un sponsorluğunu çekmesiyle, hem şasi hem motor üreten bir diğer ekip olarak (Ferrari ve Toyota ile birlikte) iddialı.
İki sezondur yetenekli olduğu söylenen ve adı geleceğin başarılı pilotları arasında anılan Jarno Trulli ve tecrübeli Jenson Button'lı Renault, yıllar önce Williams ile yakaladığı başarıyı yakalayabilecek mi, göreceğiz. Artık tecrübeli pilotlar arasında yer alan Giancarlo Fisichella ve Japon Takuma Sato'dan oluşan Jordan takımı da bu yıl bizzat Eddie Jordan'ın ağzından şampiyonluk için yarışacaklarını duyurdu. Honda motoruyla yarışan iki takımdan biri olan Jordan, sezonun sorunsuz takımları arasında.
Ferrari, Williams'a karşı
Sezonun en renkli mücadelesi şüphesiz geçen yılın takımlar şampiyonu Ferrari ve Williams arasında geçecek. Schumacher kardeşlerin medyatik mücadelesi bu yıl daha da çetin olacak. Zira BMW motoruyla yarışan Williams, geçen sene karşılaştığı teknik problemleri büyük ölçüde gidermiş görünüyor. Montoya ve Ralf Schumacher iyi bir ekip olarak, takımlar şampiyonu olmak için yarışacak. Ancak iki pilot arasındaki mücadele Schumacher'in işine yarayacak gibi görünüyor.
Öte yandan Ferrari'nin Melbourne'da geçen yılki arabayla yarışacağını açıklaması,
takımın ulaştığı mükemmel performansı göstermesi açısından çarpıcı ancak yine de riskli bir karar olarak değerlendiriliyor.
Formula 1'in en sevilen ama belki de en büyük hayal kırıklıklarını yaşatan siması BAR pilotu Jacques Villeneuve ise pazar günü 100. Grand Prix'sine çıkıyor. Ancak pek fazla umut vaat etmediğini söyleyelim. Takım arkadaşı Olivier Panis ile birlikte uyumlu bir ekip oldukları söylense de, büyük bir başarıya imza atamadıkları ortada. Formula 1'in iddiasız takımlarından Arrows bu yıl Heinz Herald Frentzen gibi pistlerin başarılı isimlerinden biriyle yarışacak. Prost takımının finansal sorunlar nedeniyle kapanmasının ardından apar topar Arrows ile anlaşan Frentzen'in bu sezon işi zor. Prost'un diğer pilotu Verstappen ise bu yıl 22 pilot arasında kendine yer bulamadı.
Ocak ayının sonunda kesinleşen iflasın ardından takım menajeri Tom Walton da Frentzen gibi Arrows'a geçmişti. Formula'nın bu yılki yeni pilotu ise Sauber takımındaki Felipe Massa. 1981 doğumlu genç Brezilyalı, geçen yıl Avrupa F3000 Şampiyonası'nda birinci olmuş ve Sauber'e test pilotluğu yapmıştı.