Fotoğrafı çekti, adamı ölüme terk etti!

Fotoğrafı çekti, adamı ölüme terk etti!
Fotoğrafı çekti, adamı ölüme terk etti!

Bu kare, tren Ki-Suck-Han'ın üstüne doğru gelmekteyken çekildi...

ABD'de metroda trenin altında kalan 58 yaşındaki Ki-Suck-Han'ın 'ölmeden önceki anının' fotoğraflanması tartışma yarattı. Adamı kurtarmayı denemeyip fotoğraf çeken fotoğrafçıya da kareyi manşetine taşıyan The New York Post gazetesine de tepki yağıyor

Amerika ’da yayımlanan tabloid gazete ‘The New York Post’ manşetine taşıdığı haber yüzünden eleştiri yağmuruna tutuldu. Manşette, metroda trenin altında kalarak ezilen 58 yaşındaki Ki-Suck-Han’ın ölümüne saniyeler kala çekilmiş fotoğrafı yer alıyor. ‘Ölüme Mahkum’ başlığıyla manşete taşınan haber nedeniyle The New York Post’a ve fotoğrafı çeken Umar Abbasi’ye tepki yağdı. Times Meydanı yakınlarındaki bir metro istasyonunda gerçekleşen olayda, Ki-Suck Han metronun altında kalarak yaşamını yitirdi. Görgü tanıkları, Han’ın etraftakileri rahatsız eden bir kişiyi sakinleştirmeye çalışırken kimliği belirsiz olan bu kişi tarafından raylara itildiğini söyledi.
‘Serbest fotoğrafçı’ Umar Abbasi’nin ölüm öncesi Han’a yardım etmek yerine ‘an’ı ölümsüzleştirme’yi tercih etmesi tartışma yarattı. Twitter ’da yaşanan yoğun tartışmalarda kullanıcılar, The New York Post’u iğrenç ve etik dışı olmakla suçladı. Gazete ise yaptığı savunmada Abbasi’nin ‘trene doğru koştuğunu ve görevliyi uyarmak için sürekli olarak flaşını yakıp söndürdüğünü’ belirtti. Atlantic Wire’dan Alexander Abad-Santos, savunmayı eleştirerek, “Flaşla kondüktörün dikkatini çekmek hatta kendisini bu yolla kör etmek, metronun peronuna asılı halde duran bir insana yardım etmenin yolu gibi görünmüyor” dedi.
New York Post’un manşete taşığı kare, Afrika’da açlıktan ölmek üzere olan bir kız çocuğunun ve hemen arkasında onu ‘yemeyi’ bekleyen bir akbabayla beraber çekildiği, 1994 Pulitzer ödüllü ‘o’ fotoğrafı akla getirdi. Fotoğraflardaki ‘kurbanların’ ölüm şekilleri farklı olsa da ‘anı ölümsüzleştiren’ fotoğrafçılar, aynı ‘soğukkanlılığın’ izlerini taşıyor.