Fotoğraflardaki 'kusuru' bulun!

Fotoğraflardaki 'kusuru' bulun!
Fotoğraflardaki 'kusuru' bulun!
İlk bakışta, estetik operasyon öncesi vücutları doktor tarafından işaretlenmiş dört kadın gibi duruyorlar. Üstlerinde iç çamaşırları, karın, basen bölgeleri ya da memelerinde bazı yerler kalemle çizilerek işaretlenmiş. Bu dört kadın arkadaş, toplumdaki yerleşik 'ideal kadın bedeni' algısıyla fena halde dalga geçiyor!

RADİKAL - Kaliforniyalı dört kadın Sarah Coffman, Tiffany Micheal, Rose Lee ve Ashley A medyanın kadın bedenine yönelik algısına karşı, provakatif bir fotoğraf projesi için poz verdi. Terrance Smalls tarafından çekilen fotoğraflarda dört arkadaş bir doktorun bekleme odasında, ellerinde dergiler, üstlerindeyse sadece iç çamaşırlarıyla beklerken görülüyor. Kadınların bedenlerinin çeşitli bölgeleri ise adeta estetik operasyon için işaretlenmiş gibi, kalemle çizilmiş durumda.

Fotoğrafçı Smalls, “Kadınların -fiziksel olarak olmasa da- sürekli soyulup bedenlerinin değerlendirildiği bir toplumda yaşıyoruz” diyor ve ekliyor: “Peki gerçekten kadınları soyup, fiziksel ‘kusurlarını’ değerlendirmeye kalksaydık bu neye benzerdi? Bu delilik nasıl bir şeye benzerdi? Böyle bir şey yapmak kendimizi nasıl hissettirirdi? İşte bu fotoğrafların amacı bu...”

Fotoğraflarda projeye modellik yapan dört arkadaşın vücutlarının, yerleşik güzellik algısına göre ‘kusurlu’ bulunan bölgeleri işaretlenmiş.
Bazı karelerde modeller birbirlerinin vücutlarındaki problemli bölgeyi inceliyor gibi yapıyor, bazı karelerde kendi bedenlerini ayna karşısında inceliyor, başka fotoğraflardaysa erkek dergilerinde yer alan kadın fotoğraflarını inceliyorlar. (The Daily Mail)


  ETİKETLER:

  Fotoğraf

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  Mail

  ,

  operasyon

  ,

  Karşı