Fotoğraflarla Gezi direnişi

Fotoğraflarla Gezi direnişi
Fotoğraflarla Gezi direnişi

Fotoğraf: Adem Altan/Agence France Presse

21 foto muhabiri, çektikleri fotoğrafları, Gezi direnişinde yaşananlar unutulmasın diye 'Gazeteci Gözüyle Direniş' adlı bir kitapta topladı.

2013 biterken, bu yıla damgasını vuran Gezi direnişi günlerinde yaşananları unutturmamak amacıyla belgesel niteliğinde bir kitap yayımlandı. 21 foto muhabirinin vizöründen fotoğrafların yer aldığı ve Coşkun Aral’ın seçkisiyle hazırlanan ‘Gazeteci Gözüyle Direniş’ kitabı bugün raflarda! Önce isimlerini tek tek sayalım: Adem Altan, Vedat Arık, Selin Arutan, Bünyamin Aygün, Uğur Can, Ünal Çam, Ramazan Çelik, Yunus Dalgıç, Murat Düzyol, İdris Emen, Turan Gültekin, Emrah Gürel, Ozan Güzelce, Yağız Karahan, Bülent Kılıç, Ozan Köse, Serkan Ocak, Selahattin Sönmez, Murat Şaka, Yurttaş Tümer ve Taner Yener. 

Kitabı yayına hazırlayan gazetecilerden Serkan Ocak ve İdris Emen, ellerinde yüzlerce fotoğrafın biriktiğini; kiminin çalıştıkları kurumlarda yayımlandığını, kiminin de sosyal medya aracılığıyla binlere ulaştığını anlatıyor. “Herkes bu zamanlardan geleceğe bir iz bırakma telaşındaydı. Ve biz de 21 gazeteci bir araya gelerek ‘Gazeteci Gözüyle Direniş’i hazırladık” diyen Ocak ve Emen projenin çıkışını şöyle özetliyor: “İstanbul’da başlayıp Türkiye’ye yayılan eylemler günlerce sürdü. Altı genç yaşamını yitirdi. Binlerce kişi yaralandı. Yüzlerce gözaltı, onlarca tutuklama… Ve biz gazeteciler… Elimizde makinelerimizle tarihin her anını görüntülemeye çalıştık. Kimi zaman eylemcilerin, kimi zaman polisin psikolojik ya da fiziksel şiddetine maruz kaldık. Yaralananlar oldu, yerlerde sürüklenip gözaltına alınanlar oldu fakat hiçbir olumsuzluk bizi Türkiye tarihinin bu en önemli anlarını kaydetmekten alıkoyamadı.”