Fransa-Türkiye 'alışveriş' hattı

Fransa-Türkiye 'alışveriş' hattı
Fransa-Türkiye 'alışveriş' hattı

Fransa?da 2009 yılının kültür ülkesi Türkiye seçilince karşılıklı kültür sanat alışverişi başladı. Saint-Pulcherie?li öğrenciler İstanbul?da akranı Fransızları ağırlıyor.

İSTANBUL - Bu yıl Fransa’nın Türkiye’yi kültür ülkesi seçmesiyle, İstanbul Saint-Pulcherie Fransız Lisesi öğrencileri heyecanlı günler yaşamaya başladı. Lisenin müdür yardımcısı ve tiyatro öğretmeni Alexandre Abellan ve Fransa’nın Fecamp şehrindeki Passage sanat merkezinin yöneticisi Claude-Alice Peyrottes’in ortak başlattığı kültür sanat projesi için İstanbul’da buluşan Fransız ve Türk gençleri tiyatro tabanlı kültür alışverişine başladılar. Beraber atölye çalışmalarına katılan gençler çalışmalardan kalan zamanlardaysa İstanbul’u geziyor. 

İstanbul modernmiş!
Türkiye’yi beklediklerinden çok farklı bulduklarını söyleyen ve atölye çalışmalarında öğrendiği gölge tiyatrosundan çok etkilenen Fransız öğrenci Anne Massieu’ya göre İstanbul, Avrupalıların sandığından çok daha modern! Saint-Pulcherie öğrencilerinden Cem Kanyar’ın korkusuysa önümüzdeki sene gireceği ÖSS yüzünden bu etkinliklerden mahrum kalmak.
Proje direktörlerinden Claude-Alice Peyrottes de Türk kültürüne büyük ilgi duyuyor ve Fransa’da yöneticiliğini yürüttüğü sanat merkezinin gelecek programının Nâzım Hikmet şiirlerinden örülü bir oyun hazırlamak olduğunu söylüyor. 3 Nisan’a kadar sürecek etkinlikleri merak edenler, Saint-Pulcherie Lisesi tiyatro öğretmeni Alexandre Abellan’ın davetine kulak verip 1 Nisan Çarşamba günü saat 18.00’de Taksim Fransız Konsolosluğu’nda ücretsiz olarak düzenlenecek tiyatro gösterisine katılabilir. (Yaşam Servisi)