Fransa'da aşırı sıcaklardan ölenlerin sayısı 14 bin 802

Ulusal Tıbbi Araştırma ve Sağlık Enstitüsü, geçen ay aşırı sıcaklar nedeniyle ölenlerinin sayısının 14 bin 802 olduğunu açıkladı.

Fransa Ulusal Tıbbi Araştırma ve Sağlık Enstitüsü (INSERM), geçen ağustos aşırı sıcaklar nedeniyle ölenlerinin sayısının 14 bin 802 olduğunu açıkladı.
INSERM tarafından Sağlık Bakanı Jean-François Mattei'ye sunulan resmi raporda, 'aşırı sıcaklar nedeniyle ölenlerin yüzde 70'ni 75 yaşın üzerindekilerin oluşturduğu' belirtildi. Fransa'da geçen ay yapılan ilk resmi açıklamada, ölü
sayısının 11 bin cıvarında olduğu bildirilmişti. Hastanelerde yeterli soğutma sistemlerinin olmamasının, doktorların büyük bölümünün tatilde bulunmasının, ilgili devlet kurumları arasındaki iletişim eksikliğinin ve erken uyarı sisteminin kurulmamasının, ölü sayısının çok yüksek olmasında önemli rol oynadığı tahmin ediliyor.
Fransa'da meclis, bu ay başında yaptığı ilk oturumda, konuyla ilgili sorumlu kurum ve kuruluşları tespit etmek amacıyla, bir araştırma komisyonu kurulmasını kararlaştırmıştı.