Fransa'da fuhuş müşterisine ceza


Fransa'da fuhuş müşterisine ceza

Fransa'da fuhuş müşterisine ceza
Fransa'da fuhuş müşterilerine para cezası verilmesini öngören yasa tasarısının büyük bir bölümü Ulusal Meclis'te kabul edildi. Tasarı ülkede tartışmalara neden oldu.

Fransa'da fuhuş müşterilerine ceza öngören yasa kapsamında Ulusal Meclis seks için para ödeyenlerin 1500 Euro para cezasına çarptırılabilmesine ilişkin düzenlemeyi kabul etti. Bu suçu tekrar edenler ise 3 bin 750 Euro ceza ödeyecek. Fransa Ulusal Meclisi 20 maddeden oluşan yasa tasarısının geri kalan bölümünü 4 Aralık Çarşamba günü görüşecek. Tasarı daha sonra Senato'da ele alınacak. 

FUHUŞU TEŞVİKE HAPİS CEZASI KALKIYOR
 

Fransa'da şimdiye dek para karşılığı seks yapan kadınların başkalarını da buna teşvik etmeleri halinde, 2 aya kadar hapis ya da 3 bin 750 Euro para cezası öngören düzenleme de kaldırıldı. 

Yasa 40 bine yakın büyük bölümü Doğu Avrupa , Asya ve Latin Amerika’dan gelen hayat kadınının bulunduğu Fransa’nın birçok kentinde tartışma ve protesto gösterilerine neden oldu. Bazı tanınmış isimlerin de destek verdiği gösterilerde fuhuşun yeraltına ineceği ve böylece kadınlar için daha tehlikeli hale geleceği savunuldu.

DHA