Fransız elektrikçiden Picasso definesi çıktı

71 yaşındaki eski elektrikçinin evinden çıkan 271 parçalık Picasso koleksiyonu sanat dünyasını karıştırdı. Ünlü sanatçının resimleri kendisine hediye ettiğini söyleyen Pierre Le Guennec'e, Picasso'nun varisleri inanmıyor

Hiç bilinmeyen 271 parça Picasso’yla ortaya çıkan Fransız elektrikçi, dünya sanat çevrelerini şaşkınlığa sevk etti. Güney Fransa ’da yaşayan Pierre Le Guennec, bir dönem Picasso’nun yanında çalışmış. Kübist resimler, not defterleri ve suluboyaları içeren toplam 271 parçadan oluşan ‘define’nin değerinin 60 milyon euro (118 milyon TL) olduğu söyleniyor. 71 yaşındaki Pierre Le Guennec, sanatçının bütün eserleri kendisine hediye ettiğini söylerken, Picasso’nun oğlu Claude ise, elektrikçiyi yalanlayarak, babasının asla tek kişiye bu kadar çok çalışmasını vermeyeceğini ifade etti: “Babam mektuplarını bir arada tutmak için kullandığı lastiği bile atmazdı. Onun için bu kadar parçayı elden çıkarmış olması imkansız.”
Sanat eserlerinin illegal yollarla alındığını iddia eden Picasso Vakfı yöneticileri elektrikçiye dava açtı. Fransız gazetesi Liberation’a göre yeni çıkan bu eserler, Picasso’nun Mavi Dönemi’nden suluboya çalışmalarını içeriyor. Uzmanlar, Le Guennec’teki eserler arasında bulunan dokuz Kübist çalışmanın toplam değerinin 40 milyon euro ettiğini belirtiyor. New York Metropolitan Müzesi yetkilileri ise, sanatçının iki bine yakın eser ürettiğini ve çoğunun nerede olduğunun bilinmediğini açıkladı.
Le Guennec, Picasso’nun 1973’te ölümünden üç yıl önce sanatçının Cannes’daki villasını da içeren Fransa’daki evlerine hırsız alarm sistemleri kurmuştu. (bbc)


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Euro

  ,

  Fransa

  ,

  BBC

  ,

  sanat