Fransız havuzları burkiniye dar!

Fransız havuzları burkiniye dar!
Fransız havuzları burkiniye dar!

Carole (solda), hakkını alamazsa ülkeyi terk edeceğini söylüyor. Burkiniyi (sağda) denizde haşemayı kullanışlı bulmayanlar tercih ediyor. FOTOĞRAF: AP

Fransa'da haşema benzeri 'burkiniyle' girmeye çalıştığı havuzdan kovulan Müslüman Fransız kadın, tesisten şikâyetçi oldu. Yönetim sebep olarak giysinin hijyenik olmadığını gösterdi

PARİS - Fransa’nın Emerainville kentinde Müslüman bir kadının, Afganistan’da giyilen burkayla bikini karışımı, İslami kurallara uygun yüzme kıyafeti burkiniyle havuza girmesine izin verilmedi. 35 yaşındaki Fransız kadın, havuza girmesi yasaklanınca havuz yönetimi hakkında şikâyetçi oldu.
Adının Carole olduğu açıklanan kadına, giydiği kıyafetin kamuya açık yerlerde yüzmek için uygun olmadığı söylendi. Havuz çalışanları sebep olarak kıyafetin hijyenik olmadığını gösterdi. Aynı sebeple erkeklerin de havuza şortla girmelerine izin vermediklerini belirtti.

‘Politik dertler var’
Ancak Carole, bu vakte kadar girdiği havuza bir anda alınmamasının Müslüman olmasıyla alakalı olduğunu, dışlandığını düşünüyor.  Yönetimse “Hatamız en başta havuza girmesine izin vermekti” diyor.
Bir Fransız ailenin kızı olan Carole, 17 yaşında İslam dinine geçmiş. Ünlü tasarımcı Aheda Zanetti’nin haşemayı yüzmeye çok uygun bulmadığı için tasarladığı burkiniyi giyen Carole, “İslami koşullara uygun şekilde çocuklarımla birlikte yüzmek istedim ancak insanlar buna fazla tepki gösterdi. Onlara çok kızgınım, çünkü ardında politik dertler bulunuyor” diyor. Carole, bu konuda mücadelesini sürdüreceğini, haklarını kaybettiği takdirde de Fransa’yı terk edeceğini söylüyor. 

Haşemadan farkı ne?
Fransa’da benzer bir durum geçen haziran ayında da yaşanmıştı. Cumhurbaşkanı  Nicolas Sarkozy burkayı kınamış, vücudu tümüyle kapatan bu kıyafetin ‘Fransa’da hoş karşılanmadığını’ söylemişti.
Burkiniyi daha çok haşemayı denizde kullanışlı bulmayan tesettürlü kadınlar tercih ediyor. Dalgıç kıyafetini andıran burkini üst kısmı dize kadar inen, bacak kısmında iki bağcık yeri olan, uzun, bol kesimli ve başlıklı bir parça. Haşemaysa, başlık, pantolon ve tunikten oluşuyor ancak denizde açılma riski var. (The Times)