Fransız savcı, Scientology'nin ülkesinde yasaklanmasını istiyor

PARİS - Fransız savcı, Scientology dininin Fransa’daki faaliyetlerinin yasaklanmasını istedi. Scientology Kilisesi yöneticilerinin ‘organize bir şekilde dolandırıcılık yapmak’ suçlamasıyla Paris mahkemesinde yargılanması sürüyor.
Savcı, bu dinin Fransa’daki faaliyetlerinin yasaklanması dışında, sahip oldukları iki kuruluşa 4 milyon avro (8.6 milyon TL) para cezası verilmesini, dört yöneticinin de iki-dört yıl hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.
Yargılanan kişiler, ‘yasa dışı şekilde tarikat üyelerine, tedavi amaçlı olduğu iddia edilen, ancak gerçekte hiçbir faydası olmayan bazı ilaç ve cihazları satarak usulsüz şekilde kâr sağlamak’la suçlanıyor.
ABD’de 1954 yılında kurulan dinin, 159 ülkede 6 bin kilisesi ve milyonlarca müridi olduğu tahmin ediliyor. Söz konusu dinin üyeleri, daha önce de Fransa’da çeşitli suçlardan yargılanmıştı. ABD’de, aralarında Tom Cruise ve John Travolta gibi ünlü sinema oyuncularının da üyesi olduğu Scientology, Japonya, İspanya ve Kanada gibi ülkelerde dini örgüt statüsüne sahip bulunuyor. (aa)