Fransızlar deliriyor: En genç şarabı içmede Japonlar önde!

Fransızlar deliriyor: En genç şarabı içmede Japonlar önde!
Fransızlar deliriyor: En genç şarabı içmede Japonlar önde!

Japon şarapseverler kaplıcasıyla ünlü Hakone?de toplandı, suya kırmızı şarap döktü, hem içti hem banyo yaptı. FOTOĞRAF: AFP

HAKONE - Her yıl kasım ayının üçüncü perşembesinde dünyadaki birçok şarap üreticisi, bağbozumu bitimini kutlamak için, yeni şaraplarının habercisini piyasaya çıkarıyor. Primeur ya da Beaujolais Nouveau olarak anılan bu şaraplar geleneksel olarak Fransa’nın Beaujeu kasabasında düzenlenen Sarmentelles festivaliyle tadıma sunuluyor. Ancak etkinlik Fransa’nın dışındaki ülkelerde daha çılgınca kutlanabiliyor. Örneğin Japon fanatikler, kaplıcalarıyla ünlü Hakone şehrinde toplanıp hem şarap banyosu hem de tadım yaptı.
Japonların, tüm dünyada piyasaya sürülen Beaujolais Nouveau şarabını kendilerinden önce tadabiliyor olması Fransızları ‘çileden çıkarıyor’! İki ülke arasındaki zaman farkı dolayısıyla güne Fransa’dan yedi saat önce başlayan Japonlar, şarapları da önce içerek Fransa’nın bu alandaki birinciliğini elinden alıyor.
Geleneği Türkiye’de sürdüren Kavaklıdere de tadım günü düzenledi. Primeur etiketli genç şarapları ilk kez 1988’de üreten Kavaklıdere, her yıl en aromatik üzümle yapılan şaraplarda bu yıl kırmızıda öküzgözü, beyazda sultaniyeyi kullandı. (aa, afp)