Fritzl: Kızımın sözlerine inanmayın!

Fritzl: Kızımın sözlerine inanmayın!
Fritzl: Kızımın sözlerine inanmayın!

Kızı Elisabeth?i (sağda) 24 yıl hapseden Fritzl, mahkemenin ikinci gününde salona girerken görüntülendi. FOTOĞRAF: REUTERS

Joseph Fritzl'in yargılandığı davanın ikinci gününde, 24 yıl hapsettiği kızı Elisabeth'in video kaydı izlendi. Fritzl anlatılanları kısmen inkâr etti

SANKT PÖLTEN - Pazartesi günü Avusturya’nın Pölten kentinde başlayan Fritzl davası dün de devam etti. Pazartesi aralıklarla altı saat süren ilk duruşmada 42 yaşındaki kızı Elisabeth ve ondan olan yedi çocuğuna 24 yıl hapis hayatı yaşatan Joseph Fritzl, ‘tecavüz ve ensest ilişki’ suçlamasını kabul ederken, ‘kölelik ve cinayet’ suçlamasını kabul etmemişti. Fritzl, kızının 1996’da doğurduğu bebeği iki günlükken sobaya atıp öldürmekle de suçlanıyor. 

İkinci gün yüzünü gösterdi

Davanın ilk duruşmasında 11 saatlik görüntü kaydının izlenmesine başlandı, kaydın geri kalan kısmı, hafta boyunca bölüm bölüm izlenecek. Jüri üyelerine katil olmadığını söyleyen Fritzl, sakin görünüyordu. Ses tonu monoton ve çok kısık olan Fritzl, küçükken arkadaşı olup olmadığı sorusunaysa “Hayır” cevabını verdi.
Devlet savcısı Christiana Burkheiser açılış konuşmasında Josef Fritzl’ın kızına yıllar boyunca defalarca tecavüz ettiğini, bunu bazen çocuklarının önünde yaptığını söyledi. Burkheiser, Elisabeth Fritzl’ın soğuk ve nemli bir zindanda, yalnızca bir battaniye, makas ve bir doğum kitabının yardımıyla doğum yaptığını anlattı. Fritzl mahkemenin ikinci gününde de yüzünü mavi dosyayla gizlemeye çalıştı ama APA  Fritzl’ın yüzünü görüntüledi. Davanın ikinci gününde,  24 yıl boyunca kaldığı hapishanedeki hayatını anlatan Elisabeth Fritzl’ın video kaydını izleyen baba Fritzl, jüriden kızının anlattıklarına inanmamalarını isteyerek Elisabeth’in anlattıklarını inkâr etti. 

Elisabeth’in ifadesi videodan...

Duruşmada Fritzl hakkında hazırlanan 27 sayfalık iddianame federal savcı Christiane Burkheiser tarafından okundu. Fritzl’in sorgulanmasının ardından kurban Elisabeth Fritzl’in daha önce videoya kaydedilen ifadesi mahkeme heyetine ve jüri üyelerine gösterildi. Duruşma salonunda yargıç, savcı ve avukatların yanı sıra dört kadın ve dört erkekten oluşan sekiz kişilik bir jüri görev yapıyor. Jüri üyelerinin adil karar vermelerine yardımcı olabilmek amacıyla iki profesyonel hâkim hukuki destek veriyor.
Bir yıl önce tutuklandığı günden beri nezaret altında tutulan Fritzl cinayet suçundan hüküm giymesi halinde ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilecek. Kararın cuma günü açıklanması bekleniyor. (afp)