Frizbi savaşçıları İstanbul semalarında

Frizbi savaşçıları İstanbul semalarında
Frizbi savaşçıları İstanbul semalarında
'Hakemsiz' oyunu sevdirme çabası

 

İSTANBUL - Uçandisk Derneği Başkanı Levent Akış, frizbinin bir yaşam biçimi haline gelmesini istediklerini belirterek, "Frizbinin bir kültür olarak yaşatılması gerektiğini ve bize yüklediği sorumlulukları taşımamız gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
Akış, frizbinin masrafsız, ulaşılması kolay ve sosyal statüden bağımsız bir oyun olduğunu söyledi. Frizbinin bir kültür ve bir yaşam biçimi olduğunu ifade eden Akış, "Tüm dünyada rock’cısı da hip hop’cusu da frizbi oynar, bir yaşı yoktur. Frizbi herkesin hayatında en az bir kez dokunduğu, hoşça vakit geçirmenin ötesinde, tüm dünyada büyük kitlelerin amatör ya da profesyonel olarak katıldığı bir eğlence, bir oyun, bir spordur" diye konuştu.
Frizbi olarak da adlandırılan "Uçan Disk"lerin, genellikle plastik ve 20-25 cm çapında olduğunu anlatan Levent Akış, frizbi adının tescilli olamasından dolayı, aslen Wham-O firması tarafından tasarlanan disklere farklı isimler verildiğini anlattı.
Frizbiyi tutuşların 2-3 saat içinde öğrenilebileceğini, birkaç gün içinde de temel atışların düzgün olarak gerçekleştirilebileceği dile getiren Akış, şöyle konuştu:
"Frizbinin gelişimi hiç bitmemektedir. Kondisyon ihtiyacı olmakla birlikte, tekniğin hızla gelişebildiği bir spor olarak, istenilen yaşta başlanabilmekte ve daha önce spor geçmişi gerekli olmamaktadır. Frizbi oyunları yaz-kış, iç ve dış mekan olmak üzere her yerde ve her zaman, bay, bayan ve karışık, oyun türüne bağlı olarak bireysel ve takım halinde oynanabilir."
Frizbinin Türkiye’de genellikle yaz aylarında plajlarda oynanan bir eğlence aktivitesi olduğunu anlatan Akış, dünyada 42 ülkede 10 milyon lisanslı oyuncuya sahip bir oyun olan frizbinin, Türkiye’de yaygınlaşması gerektiğini söyledi.
Akış, şöyle devam etti:
"Ülkemizde oyunun yerleşmesine, gelişmesine ve kurumsallaşmasına katkıda bulunmak, bir paylaşım kültürüne dönüşmesini desteklemek amacıyla Türkiye’nin frizbi oyunlarıyla ilgili ilk derneği olan ’Uçandisk Derneği’ni kurduk. Aslında ülkemizde 1950’li yıllarda bile yoğurt kabı ile oynanabilen bir oyun olarak varmış, fakat günümüzde, sadece yaz oyunu olduğu yanılgısıyla dağıtılan plastik parçalardan öteye gidememiş. Kimse de aslında bu kadar detaylı olduğunun farkına varmamış. Türkiye’de gerçek anlamda frizbi oyunları için kurulmuş bazı takımlar ve bir araya gelen oyuncular var, ama konuyu sadece spor alanında tutarak ve paylaşımlarını bu yönde yaparak devam etmişler. Biz ise daha önce bunun bir kültür olarak yaşatılması gerektiğini ve bize yüklediği sorumlulukları taşımamız gerektiğini düşünüyoruz."-HAKEMSİZ TEK OYUN-Frizbi Ultimate Frizbi diye adlandırılan oyunun, dünyadaki tek hakemsiz takım oyun olduğunu ifade eden Akış, oyunun temel ruhunun ise "fair-play" olduğunu söyledi.
Oyunun centilmenlik ve öz denetim kavramları üzerine kurulduğunu vurgulayan Akış, "Hakem olmadığı için tüm oyuncular fair-play çerçevesinde hareket ediyor. Eğer bir oyuncu, bir diğerine veya elindeki frizbiye dokunursa faul sayılır. Rekabete dayalı ve spora adanmış bir oyun her zaman desteklenir, ancak hiçbir zaman bu destek oyuncular arasındaki karşılıklı saygı bağını bozacak, kurallara aykırı olacak ya da basitçe oyundan keyif almanın önüne geçecek düzeyde olmaz. Oyunlarda cezalar hiçbir şekilde desteklenmez. Yani penaltı, serbest vuruş gibi bir tarafın yaptığı hatanın sonucu olarak diğer tarafa bir ek avantaj sağlamaz" diye konuştu.-UÇANDİSK DERNEĞİ-Derneğin kuruluş amacına da değinen akış, frizbi oyunu aracılığıyla gençlere paylaşım, takım çalışması, öz denetim gibi konularda kendilerini geliştirebilecekleri sosyal, ekonomik ve eğlenceli bir alternatif sunmayı hedeflediklerini kaydetti.
Levent Akış, oyun ihtiyacı olan yoksul bölgelerdeki çocuklara kolay, ucuz ve yaygın bir metot sunmak, çim alanların geliştirilmesini desteklemek, birlikte yaşam için öz denetimi arttırmanın önemini vurgulamanın da amaçları arasında olduğunun altını çizdi.
Dernek olarak yurt dışındaki farklı kişi grup ve organizasyonlarla görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Akış, Dünya Uçan Disk Federasyonu ve Avrupa Uçan Disk Federasyonu ile birlikte ortak projelerinin olacağını da bildirdi.
Akış, etkinliklerin sadece üniversitelerde şenlik ve oyun olarak değil, bir tür lig olarak da var olabilmesinin en büyük istekleri olduğunu kaydederek, "Liselerde şenlikler şeklinde, öğrencilerin eğlenirken bir şeyler öğrenebilecekleri renkli aktivite ve atölye çalışmalarına, spor karşılaşmalarına dönüştürmek istiyoruz" dedi. (aa)