Fuarın yıldızı robotlar

Fuarın yıldızı robotlar
Fuarın yıldızı robotlar
Las Vegas elektronik fuarında masörden, hastabakıcıya, ev işi yapandan fok gibi görünene kadar bir çok robot var.

LAS VEGAS - ABD’nin Las Vegas kentinde kapılarını açan elektronik fuarında (CES) masaj yapan, hasta ve yaşlı bakan robotlar büyük ilgi görüyor.

Fuarın yeni robot bölümünün yıldızı ve dünyanın ilk masör robotu "WheeMe", ziyaretçilerin gergin adalelerine masaj yaparak, sempati topluyor.

İsrail şirketi DreamBots’un geliştirdiği küçük prototipin sırtına masaj yaptığı bir ziyaretçi, "Yumuşak, rahatlatıcı bir masajdı" derken, DreamBots’un kurucusunun eşi Karen Slutzky, şimdilik sırta masaj yapabilen masör robotu daha da akıllı hale getirerek, kalça ve bacaklara da masaj yapabilmesini sağlamaya çalıştıklarını söylüyor.

YÜRÜME ZORLUĞU ÇEKENLERE MEKANİK "KOSTÜM" Slutzky, fuarda masör robotu ABD’de satacak bir ortak aradıklarını sözlerine eklerken, birkaç stant ötede, Japon Cyberdine firmasının, yürümekte zorluk çekenlere yardım için tasarladığı mekanik "kostüm" tanıtılıyor.

Bacaklar ile kola "giyilen" ve mekanik parçalardan oluşan fütürist yürüme aygıtı, organları hareket ettirmek için sinir sisteminin sinyallerini alıyor. Aygıt hareket ettirmek için uyguladığı gücü duruma ve gerekene göre arttırıyor veya azaltıyor.

Şirketin yetkilisi Takatoşi Kuno "Iron Man’deki Tony Stark’ın kostümünü yapmak isterdim, ama bu zaman alacak" diye şaka yaparken, tümü 23 kilo olan (kollar olmadan bacaklar için sistemin ağırlığı 15 kilo) aygıtın şimdiden Japonya’da 160 hastane ve huzurevinde kullanılmakta olduğunu belirtti.

ROBOT FOK
Bir başka stantda da yumuşak kürklü ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) "medikal malzeme" olarak onaylı robot fokların üreticisi Japon Paro firması, bu ürününü depresyon veya bunaması olan yaşlılar için tedaviye yardımcı olarak tanıtıyor.

Işığa, dokunmaya ve sese duyarlı alıcılarla donatılan 6 bin dolar değerindeki robot fok, zamanla bir kişilik geliştiriyor ve gerçek bir evcil hayvan gibi eğitilebiliyor.

ÜŞÜYÜNCE NEZLE OLAN DİNOZOR ROBOT
Fuardaki bir başka evcil hayvan türü robot da 2007’de piyasaya çıkan dinozor Pleo’nun üçüncü versiyonu. Sıcaklık ve kokuya tepki veren, sesleri tanıyabilen Pleo RB (reborn) soğukta bırakılırsa nezle oluyor. Çok sıcakta kaldığında nefes nefese kalıyor, masadan düşerse canı yanıyor ve iyileşene kadar bakmak gerekiyor.

Etrafında dönmenin bile öğretilebildiği ve dans ettiğinde poposunu bile sallayabilen dinozor robot Pleo RB, 469 dolarlık fiyatına rağmen Noel öncesi çıktığı Amerikan piyasasında hemen tükendi.

TEMİZLİKÇİ ROBOT
Ev işi yapan robotların sıkça tanıtıldığı CES’de iRobot firmasının geliştirdiği Roomba’nın 400 dolarlık Windoro modeli çok güzel cam temizliyor. Pencere camına mıknatıslarıyla yapışan hafif ve kare şeklindeki temizlik robotu, mikrofiber patenleriyle camı bir ucundan bir ucuna pırıl pırıl yapıyor. (aa)