Fuat Güner: 'Biz İstersek' 12 Dev Adam'a yakışmış

Fuat Güner: 'Biz İstersek' 12 Dev Adam'a yakışmış
Fuat Güner: 'Biz İstersek' 12 Dev Adam'a yakışmış
'12 Dev Adam'ın rol aldığı son reklam filminde, basketbol takımı tarafından güçlü milli duygularla okunan 'Biz İstersek' şiiri, aynı zamanda MFÖ'nün neşe dolu bir şarkısının sözleri... Peki yıllar önce aynı şiirden kıpır kıpır bir şarkı yaratan, MFÖ'nün Fuat Güner'i reklamı nasıl buldu? Güner, Radikal'e anlattı...
Haber: BAHAR ÇUHADAR - bahar.cuhadar@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - “Biz istersek dağları un, demiri yün, kılıcı kın ederiz… Biz gidersek dağları delip, yüreği ezip, her şeyi silip gideriz…” Bu kıpır kıpır, insanı neşeli ve umutlu bir güç duygusuyla saran MFÖ şarkısını anımsadınız mı? Grubun 2006 tarihli ‘Agu’ albümdeki ‘Biz İstersek’, “Biz istersek dikeni gül, nefreti kül, yüreği tül ederiz. Biz seversek geceyi gün, bugünü dün, sevdayı düğün ederiz. Hâlâ aynı yer biziz, değişen zamana ayar biziz, hâlâ aynı karar biziz, bizde kış yok, dört mevsim bahar biziz” diye devam ediyor.


Hakikatten de tatlı bir bahar esintisi hissi veren, uçuş uçuş bir şarkıydı. Epeydir yoktu kulaklarımızda. Geçenlerde ‘12 Dev Adam’ın rol aldığı reklam filmi TV’lerde dönmeye başlayınca hatırladık. Garanti Bankası 12 Dev Adam 2015 Avrupa Şampiyonası reklam filminde de şarkıdaki sözler vardı zira. Milli basketbol takımımızın oyuncuları, kendi aile üyeleriyle karşılıklı; son derece sert ve kararlı ifadelerle, yukarıdaki dizeleri okuyor. Şampiyona öncesi milli duyguları harekete geçirmeyi hedeflediği anlaşılan reklama, sosyal medyada farklı tepkiler geldi. Etkileyici bulanlar kadar, ‘reklamın ucuz milliyetçilik koktuğu, hamasi duyguları körüklediği’ yönünde yorumlar da yapıldı.

‘İNSANA ENERJİ VERECEK BİR BESTE YAPTIM’
Dikkatli dinleyiciler, sözleri Ömer Kaplan’a ait olan şiirin, aynı zamanda bildik bir MFÖ şarkısı olduğunu da fark etmekte gecikmedi. MFÖ’nün yorumunda hayat dolu, neşeli bir şarkıya dönüşen dizelerin, farklı bir yorumla sunulduğunda keskin bir kahramanlık şiirine dönüşmesi de dikkatleri çekti. Şarkının bestesini yapan Fuat Güner’in reklamı nasıl bulduğunu merak ettik. Kendisine sorduk. Güner şiirle ilk karşılaşmasının Aysel Gürel’in evinde olduğunu anlattı: “Söz yazarı Ömer Kaplan ile Aysel Gürel'in evinde tanıştım. ‘Beğeneceğini tahmin ettiğim bir şarkı sözüm var ağabey’ dedi ve bana ‘Biz İstersek’i verdi. Okudum, çok beğendim. Kendimize uygun gordum. Sonra besteledim ve MFÖ'nun AGU albümüne koyduk.”
Güner, şarkı hakkında yaptığımız ‘neşeli’ yorumuna katılıyor: “Evet, coşku dolu ve insana enerji verecek bir beste yaptım. Sözler bana bunu hissettirdi. İnsanın motivasyonu yükselten, güç veren sözlerdi. Mısraların yapısı ve kafiyeli kurgusu böyle bir beste yapmak için çok uygundu. Dolayısıyla sözlerin ve bestenin birbirine yakıştığını düşünüyorum.”

’12 DEV KONSEPTİNE YAKIŞMIŞ’
Asıl merak ettiğimizi en sona sakladık. Fuat Güner, sosyal medyada da çok eleştirilen reklam filmini nasıl bulmuştu? Usta müzisyen de reklamdan herkes gibi TV’de haberdar olmuş ve beğenmiş: “Sözlerin reklamda kullanılacağından haberim yoktu. Televizyon izlerken gördüm. Ve ‘12 Dev’ konseptine yakıştırdım. Hamaset ya da erkeklikle ilgili çağrışımı oldugunu düşünmüyorum. Milli basketbol takımının özgüven, kararlılık, cesaret, azim gibi kavramlarla örülmüş bir reklam kapmanyasıyla şampiyonaya gitmesi çok normal. Hem takıma, hem de izleyiciye böyle şeyler hisssettirilmesi lazım. MFÖ konserlerinde çalmıyoruz ama benim solo konserlerimde hep çaldığım bir parçadır, ‘Biz İstersek’. Sahnede sosyal veya siyasi bir mesaj vermek istersem, hep bu parçayla bağdaştırırım. Böyle şeylere açık bir parçadır. O yüzden ben reklamı beğendim, şarkı olarak da kullanılabilirdi.”