Fuchs 'Işıklar Diyarı'nda

Ali Şahinbaş, namı diğer DJ Fuchs'la, kendi deyimiyle "DJ'leri kaldırmanın zor olduğu bir saatte" konuşuyoruz.
Haber: MELİS DANİŞMEND / Arşivi

Ali Şahinbaş, namı diğer DJ Fuchs'la, kendi deyimiyle "DJ'leri kaldırmanın zor olduğu bir saatte" konuşuyoruz. Ertesi gün Paris'e uçacak, ünlü kulüp Redlight'ta konuk DJ olarak çalacak. Birkaç yıl önce söyleseler "Hadi ya," diyeceği bu olay karşısında heyecanlı. Ama abartılı bir gurur gösterisi sergilemiyor. Hatta Paris'ten döndükten sonra gecenin nasıl geçtiğini de oldukça sade sözlerle anlatıyor.
Şahinbaş mütevazı davransa da, Türk milletine özgü "herkes yapıyorsa bizim neyimiz eksik" anlayışından payını almış DJ klanından uzakta, hatırı sayılır dinleyiciye sahip iyi bir DJ. Ülkemiz kulüplerine Haçlı seferleri gibi akın eden İngiliz, Fransız, İtalyan DJ'ler karşısında yavaş yavaş ayaklanmaya başlayan DJ'lerimizden aynı zamanda.
Kendisinin Redlight'ta çalmasına ön ayak olan kişi ise Mars Entertainment Group'a bağlı olarak etkinlikler düzenleyen Stephanie Llobell. Nu Pera'nın içinde, daha doğrusu altındaki Nu Club'ta düzenlenen partilerde imzası olan Llobell İstanbul'a Fransız DJ'ler getirmekten sıkıldığını ve Fransa'ya Türk DJ'ler götürmek istediğini söylemiş Didier Sinclair'e. Bahsettiği kişi Fransa'nın önemli bir DJ'i ve Radio FG Paris'in direktörü ('Clubberlığa Giriş' dersi gibi oldu ama bu kültürle iç içe yaşamayanlar da var). Sinclair geçtiğimiz yaz dDf'in düzenlediği Reactor Systems'da DJ Fuchs, Cervus (Göktuğ Çitçi) ve Yunus Güvenen'in The Feminists adlı projelerini izleyip beğenilerini sunmuş ve Fransa yolu böylece açılmış.
Şahinbaş, Sinclair'i çok eskiden beri takip ettiğini ve beğendiğini söylüyor. Redlight'ta 2 bin 500 kişiye çalacak olmasıyla ilgili olarak "Benim için muhteşem bir his. Duyduğum andan itibaren bunun heyecanını yaşıyorum. Bir de en önemli tarafı Fransa'dan çok yetenekli prodüktörler çıkıyor, onlarla tanışacağız," diyor.
Londra'ya ya da Almanya'ya gitse insanları daha rahat kontrol edebileceğini
düşünen, Fransızları eğlendirmenin daha zor olacağını söyleyen Şahinbaş'ın neler yaşadığını öğrenmek için zamanı biraz ileri alalım. Ve İstanbul'a döndükten sonra kendisinden öğrendiklerimizi anlatalım:
DJ Fuchs tereddütlerinin aksine Fransız dinleyiciyi de memnun etti. Gece "Harika geçti." İlk üç şarkıda "Kim bu adam?" diye biraz Fransız kalan Fransızlar sonra havaya girip 2.5 saat boyunca dans etti. DJ Fuchs, cuma ve pazar günleri Radio FG'ye konuk oldu. Ve bir daha ziyaret etmek üzere "ışıklar şehri"nden ayrıldı.