Futbol virüsü H1N1'i yendi, maskesini takan maça gitti

Futbol virüsü H1N1'i yendi, maskesini takan maça gitti
Futbol virüsü H1N1'i yendi, maskesini takan maça gitti

Meksika?da H1N1 yüzünden felce uğrayan gündelik hayattan sonra futbol da normale döndü. fotoğraf: reuters

Meksika'da H1N1 virüsü korkusu yüzünden taraftarsız oynanan futbol maçları seyircisine kavuştu ama hakem de taraftar da maskeliydi

MEKSİKO - Meksika’da H1N1 virüsü korkusu yüzünden taraftarsız oynanan futbol maçları, hafta sonu nihayet coşkulu taraftarlarına kavuştu. Ancak tedbiri elden bırakmayan taraftarlar da, hakem ve güvenlik görevlileri de hâlâ maskeliydi. Stadın yarısını dolduran yetkililer kişiler arasında birer koltuk boş bıraktırmaya özen gösterdi.
Taraftarların bu kavuşmayla ne kadar mutlu olduğunu, Oscar Montes’in sözleri anlatıyordu: “Benim kız arkadaşım yok, her hafta sonu maça geliyorum. Domuz gribi yüzünden kız arkadaşımdan ayrılmış gibiydim!”
Aztek Stadyumu’nda oynanan America-Necaxa karşılaşmasına taraftarlar büyük ilgi gösterdi. Kadınlar ve çocuklar da ‘maçsız’ geçen hafta sonlarının acısını çıkarmak için stadyumla akın etmişti. Meksika Futbol Federasyonu, ülke genelindeki tüm statların taraftarlara açıldığını, futbolseverlerin maçları tekrar statta izleyebileceğini duyurdu. Meksika’da özellikle başkent Meksiko’da taraftarsız oynanan maçlar yüzünden futbol kulüpleri de ekonomik sıkıntı yaşamakla yüz yüze kalmıştı. 

Bir ABD’li daha öldü

Bu arada Japonya’da, H1N1 virüsüyle ilgili vaka sayısı dörde çıkarken, ABD’nin Washington eyaletinde H1N1 virüsü kapan bir kişi hayatını kaybetti. 30 yaşlarındaki erkek hastanın, H1N1 virüsünün neden olduğu ‘domuz gribi’nin yol açtığı komplikasyonlar sonucu öldüğü belirtildi. Orta Amerika ülkesi Kosta Rika’da da ilk kez H1N1 virüsünden bir kişinin öldüğü doğrulandı. Kosta Rika Sağlık Bakanı Maria Luisa Avila, AP haber ajansına verdiği demeçte, 53 yaşındaki bir adamın dün virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. (ap, aa)