G8'e Greenpeace karşılaması

G8'e Greenpeace karşılaması
G8'e Greenpeace karşılaması

Dün İtalya?da dört termik santrala girip bacalara tırmanan eylemciler önceki gün de Paris?in göbeğine buzdağı oturttu! FOTOĞRAF: AP FOTOĞRAF: EPA

İSTANBUL - G8 zirvesi için İtalya’da bulunan liderler, Greenpeace’in iklim değişikliğine dikkat çektiği eylemleriyle karşılandı. Aralarında altı Türk eylemcinin de yer aldığı 100’den fazla eylemci ülkenin dört kömürlü termik santralında eylem yaptı. Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi, “Eylemciler İtalya’nın Brindisi, Porto Tolle, Marghera, Savona termik santrallarına girip bacalara tırmandı. Altı Türk eylemcinin bulunduğu Porto Tolle, İtalya’nın en yüksek ikinci bacasına sahip. İklim değişikliği insanoğlunun bugüne kadar karşılaştığı en büyük felaket. Bu felaketi önlemek kalıcı bir çözüm üretilmesiyle mümkün. Bunun önündeki en büyük engelse gelişmiş ülkelerin yeterince istekli davranmaması” dedi. 

Seine Nehri’nde koca buzdağı!
Greenpeace üyeleri önceki gün de Paris’te boş durmadı, kentin orta yerine ‘buzdağı’ yerleştirdi. Seine Nehri’ne oturtulan 16 m. yüksekliğindeki plastik buzdağının amacını örgüt yöneticilerinden Pascal Husting şöyle açıkladı: “G8’e katılan devletlerin başkanlarından, sera etkisi yaratan gazların emisyonunu azaltma yükümlülüğüne bağlı kalmalarını ve iklim değişikliğinden en çok etkilenecek olan güney ülkelerine yardımcı olmalarını istiyoruz.” (aa, anka)