Galeri Apel'den 15'inci yıl sergisi

Galeri Apel'den 15'inci yıl sergisi
Galeri Apel'den 15'inci yıl sergisi
Kapılarını 1998'de Tophane'deki tarihi bir apartmanda açan Galeri Apel, 15'inci yaşını 'Apel 15' başlıklı özel bir sergiyle kutluyor.

1998’de Tophane’deki Apelyan Apartmanı’nda kapılarını açan Galeri Apel, 15’inci yaşını ‘Apel 15’ başlıklı özel bir sergiyle kutluyor. Sergide galerinin yıldönümü vesilesiyle bir araya gelen 27 sanatçının bu sergiye özel yeni işleri yer alıyor. Belli bir konu üzerine yoğunlaşmayı bilinçli olarak tercih etmeyen sergide, hızla değişen dünya şartlarının getirdiği toplumsal ve kültürel yansımaları görmek mümkün. Genç yaşına rağmen ‘modern kadın incelemeleri’yle dikkat çeken Hande Varsat, dünya algısının sorguladığı zorlayıcı işleriyle ön plana çıkan Şakir Gökçebağ, çalışmalarında yabancılaşma, kentsel yalnızlık sorunlarına sıkça yer veren Rüçhan Şahinoğlu’nun yanı sıra İdil Akbostancı, Aydan Baktır, Bayram Candan, Sakine Çil, Sümbül Eren, Can Göknil, Aslımay Altay Göney, Güler Güngör, Yücel Kale, Kurucu Koçanoğlu, Azade Köker, Nermin Kura, Selin Levi, Suzy Hug Levy, Canan Pak, Leyla Sakpınar, Emre Senan, Maria Sezer, Zeynep Perinçek Signoret, Elif Süsler, Yıldız Şermet, Gamze Taşdan, Esma Paçal Turam, Y. Bahadır Yıldız’ın işlerinin yer aldığı sergi, 25 Ekim’e kadar sürecek.
Galeri Apel’in yöneticisi Nurhan Terzioğlu, 13. İstanbul Bienali’nin genel çerçevesini oluşturan ‘kamusal alan’ konusunda bir kamu alanı olarak galerilerin temsiliyetinin önemine dikkat çekiyor. Galeri Apel, 1998’de ‘Damak’ adlı sergiyle kapılarını açtığında Tophane’de bir tek galerinin olmadığını hatırlatan Terzioğlu, “Günümüzde ise Tophane, sayıları hayli artan galerileriyle yeni bir kimlik kazandı. Birbirlerine komşu galeriler öncülüğünde başlatılan sanat yürüyüşü projesiyle bu bölge uluslararası bir adla (TophaneArtWalk) anılır hale geldi. Sanatın irdelendiği geniş bir kamusal alan yaratılmış oldu” diyor.