Gambiya'da gerçek 'cadı avı'

Gambiya'da gerçek 'cadı avı'
Gambiya'da gerçek 'cadı avı'

Devlet Başkanı Camme, 1994?te yaptığı bir darbeyle iktidarı ele geçirmişti.

Gambiya'da Devlet Başkanı Yahya Camme, halasının ölümüne karıştıklarını düşündüğü 1000 kadar kişiyi kaçırtıp 'Bunlar cadı' diye zorla şüpheli sıvılar içirtti

DAKAR - Gambiya’da yetkililerin ‘cadı oldukları’ şüphesiyle yakaladıkları bin kadar kişiye zorla halüsinasyona yol açan bitkisel sıvılar içirdikleri ortaya çıktı. Uluslararası Af Örgütü, Devlet Başkanı Yahya Camme yönetiminden, bu ‘cadı avı’nı durdurmasını ve sorumlularını yargı önüne çıkarmasını istedi.
1994’te yaptığı bir darbeyle iktidarı ele geçiren Camme, AIDS’i tedavi edebildiğini de iddia ediyor.
Gambiya yetkilileri konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı ancak Uluslararası Af Örgütü’nün verdiği bilgilere göre, Devlet Başkanı’nın halasının bu yıl başında ölmesinden sonra komşu ülke Gine’den cadılarla mücadele eden ‘cadı doktorları’ getirildi. Açıklamaya göre Camme, halasının ölmesine ‘cadıların karıştığına’ inanıyor.
Cadı doktorları; polis, asker, istihbarat elamanları ve Camme’nin kişisel muhafızları eşliğinde, cadı olduğu iddia edilen 1000 kadar kişiyi köylerinden zorla toplayarak bilinmeyen yerlere götürdü. Bu kişilere zorla halüsinasyon görmelerine ve tuhaf davranmalarına neden olan sıvılar içirildi, ardından birçoğu cadı olduklarını itirafa zorlandı, bazılarıysa neredeyse ölecek kadar şiddetli dövüldü.

Başkanın çiftliğinde olanlar
Güvenlik kuvvetleri en son 9 Mart günü Sintet Köyü’nü bir anda sardı ve zorla topladığı 300 kadar erkek ve kadını namlunun ucunu sırtlarına dayayıp otobüslere bindirdikten sonra Devlet Başkanı’nın doğduğu, başkentin kuzeyindeki Kaniali Köyü’ndeki çiftliğine götürdü.
Buraya götürülen ancak kurtulmayı başaran kişilerden biri Uluslararası Af Örgütü’ne yaşadıklarını şöyle anlattı: “Çiftliğe götürülen kişiler çırılçıplak soyuldu, otlardan yapılan ‘kirli suyu’ içmeye zorlandı ve bu suyla zorla yıkandı. Ben orada beş gün tutuldum. Böyle bir muamelenin Gambiya’da yapıldığına inanamıyorum. Ortaçağ’dan kalma bir muamele bu.” Tanık, içirilen ‘kirli suyun’ ishal ve kusmaya neden olduğunu da belirtti.
Uluslararası Af Örgütü, içirilen sıvının böbrek sorunlarına yol açtığını ve bu sıvının zorla içirildiği kişilerden en az ikisinin daha sonra öldüğünü belirtiyor. Örgütün sözcülerinden Eliane Drakopoulos, cadı diye yakalanan kişilerin hepsinin daha sonra serbest bırakıldığının sanıldığını söylüyor.

‘Ayrılıkçı ve casus’ davası
Uluslararası Af Örgütü, köyleri bu kampanya sırasında saldırıya uğrayan kişilerden yüzlercesininse komşu ülke Senegal’e kaçtığını açıkladı.
Gambiya’da ana muhalefet gazetesi olan Foroyya’da cadı avını haber yapan Halife Sallah, 8 Mart günü tutuklandı. 2006’da devlet başkanı adayı olan Sallah hakkında, ayrılıkçılık ve casusluk suçlamasıyla dava açıldı. (aa)