Gandi'nin eşyaları Hindistan'a dönüyor

Gandi'nin eşyaları Hindistan'a dönüyor
Gandi'nin eşyaları Hindistan'a dönüyor
Gandi kişisel eşyaları müzayedede satıldı. 1.8 milyon doları gözden çıkaran Hint işadamı eşyaları ülkesine bağışlayacak


NEW YORK - Mahatma Gandi’nin kişisel eşyalarının, müzayededen çekildiğinin açıklanmasına karşın Hintli bir iş adamına 1.8 milyon dolara satıldığı belirtildi.
Eşyaların sahibi James Otis’in, Antiquorum Müzayedeevinin dışında basına satıştan vazgeçtiğini açıkladığı sırada salonda da müzayedenin yapıldığı kaydedildi.
Müzayede evinin, satıcının vazgeçmesi nedeniyle yaptığı satışı kesinleştirmeden önce 2 hafta beklemeyi kabul ettiği ifade ediliyor.
Bu arada, müzayedede Gandi’nin özel eşyalarını Vijay Malya (yanda) adlı bir Hint iş adamının satın aldığı bildirildi.
Mallya adına müzayedeye katılan Tony Bedi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mallya’nın bu eşyaları ülkesine bağışlamayı planladığını belirterek, "Eminim ki, Gandi’nin eşyalarının eve dönecek olmasından tüm Hintliler memnun olacaktır" dedi.
Gandi’nin özel eşyalarını satışa çıkaran ve eleştirilerle karşılaşan James Otis, müzayede esnasında bu eşyaları satışa koyma kararından vazgeçtiğini, bir tartışma yaratma niyeti taşımadığını söylemişti.
Otis, Gandi’nin ünlü tel çerçeveli gözlüğü, sandaleti, cep saati, bir kase ve tabaktan oluşan 5 parçalık özel eşyasını müzayedede satışa çıkarmıştı.
Hindistan halkı ise, bu malzemelerin müzeye verilmesi gerektiği görüşüyle satış girişimine tepki göstermişti. (aa)