Gardırobunuz soğuklara hazır mı?

Gardırobunuz soğuklara hazır mı?
Gardırobunuz soğuklara hazır mı?

Koton un sonbahar-kış koleksiyonundan.

Haber: GÜLBİN ÖZBEY - gulbin.ozbey@radikal.com.tr / Arşivi

Sonbahar esintili akşamları, çiseleyen öğleden sonraları ile çoktan geldi. Hâlâ yazlıklarla idare etsek de artık sonbahar-kış gardırobunu hazırlamanın vaktidir. Bu yıl soğuk aylarda sokakta, davetlerde neler giyeceğiz, hangi detaylar öne çıkacak? Moda tasarımcıları Ezra-Tuba Çetin, Niyazi Erdoğan, ayakkabı tasarımcısı Sezgi Beşli, takı tasarımcısı Batya Kebudi ve moda blogger’ı Buse Terim yanıtlıyor...

Kıyafetin en önemli tamamlayıcısı takılar. Bu yıl pembe altın tahtını korurken, ona beyaz altın eşlik edecek, pembeyle beyazı birlikte kullanacağız. Türkiye ’de takı tasarımı deyince akla gelen ilk isimlerden Batya Kebudi’nin bu sezon vazgeçilmezleri arasında sezonun en hit ürünü diyebileceğimiz, serçeparmağa takılan yüzükler var.

Koleksiyonunuzda neler var?

İki farklı koleksiyonla karşınıza çıkıyorum. Birincisi ‘Dot’ koleksiyonu, yazdan bu yana mağazalarda. Hayatımızda iz bırakan kişileri ve anları sembolize eden bu koleksiyonla iz bırakan kişilerle ve olaylarla savaşmadan kabul edip, onların hayatınızda olumlu etkileri olduğunu düşünerek pozitif olumlama yapmanızı diliyorum. İkinci koleksiyonumsa, ‘Wild Kingdom’. Bu koleksiyona atlarla başlamıştım. Hayatımda çok önemli bir yeri olan atları şimdi flamingolar takip ediyor. Birbirini sevgiyle öpen bu güzel flamingolar bize aşkı getirecek.

Takıda trendleri belirleyen en önemli unsur nedir?
Hepsi bir arada ilerliyor. Mimari alandaki bir eğilim siz fark etmeden takı tasarımında etkileşim yaratabiliyor ve karşınıza yüzük olarak çıkabiliyor. Hepimiz kendimize göre takip ettiklerimizden hissettiklerimizden bir koleksiyon çıkarıyoruz.

Moda tasarımcısı Ezra+Tuba Çetin kardeşlerin bu sezon koleksiyonlarında desenli dokutulmuş geleneksel kumaşlar, baskılı ipekler, deri body’ler, erkek kesim kaşmir paltolar ve el işi detaylar hâkim. Öne çıkan parçaysa etekli ipek bol kesim pantolonlar… Tuba Çetin, ikili adına anlatıyor.

Bu yıl sokakta neler giyeceğiz?
Anarşist, punk detayların yoğun olduğu bir kış geçireceğiz. Deri ceketler ve elbiseler, ekoseli bir üst ve etekleri sık göreceğiz. Giambattista Valli gibi bazı tasarımcı markaları bebek mavi, lavanta ve tozpembe gibi aydınlık pastel tonlarını kullanarak yüksek belli pantolonlar, bol kesim paltolar çalıştı. Erkeksi bir gizemin hâkim olduğu sokaklar göreceğiz, ipek elbiselerde nakışlar, abartı aksesuvarlar dahi bu hissi yok edemeyecek.

Abiye nasıl kullanılacak?

Gündüz ipek kumaşlar, akşamlarıysa daha asi deri ve mini kıyafetler tercih edilecek.

Peki ya vintage?
Ezra her zaman Vintage kullanır. Bu yıl da Vintage bir Mugler ceket aldı. Smokin bir pantolonla gündüzleri giymeyi, akşamları deri elbisesiyle kombin yapmayı düşündü. 80’lerden bol bir ceket ya da pilise dizaltı eteğiniz varsa bu sezon şık duracaktır.

Ya jean?
Skinny tint (kirli) , silikon, deri görünümü veren yıkama ve baskı yapılmış denimler giyeceğiz.

VİŞNEÇÜRÜĞÜ, HAKİ AYAKKABILAR
Sezgi Beşli:  Gardıroplarımızın olmazsa olmazı, her kadının belki de en büyük tutkusudur ayakkabılar. Bu sezon baskılı desenli derilerle kombinli, soft derilerle tasarlanmış kısa bootie’ler ve uzun western çizmeleri sıklıkla göreceğiz. Uzun çizmelerimizi kısa ve kalın topuklar cazibeli kılacak. Ayakkabı tasarımcısı Sezgi Beşli, bu sezon çoğunlukla bootie’lere yer vermiş. Koleksiyona hâkim olan renkler, bordo, vişneçürüğü, kahverengi, haki yeşil ve siyah. Tasarımcı, deriler ve aksesuvarlardan ilham alıyor, müzik ve sosyal ilişkilerle de bunu pekiştiriyor.

MUTLAKA BOL BİR PALTO EDİNİN
Buse Terim:
Moda blogger’ı Buse Terim’e kışın favori parçasını sordum. ‘Oversized’ paltonun Carven yorumu diye cevap verdi: “Geniş kalıbıyla üzerinize 2-3 beden büyük izlenimi uyandıran palto, şeker pembesi rengiyle muhteşem bir zıtlığa sahip. Sezonun olmazsa olmazlarından!” Terim, abiye kavramının son birkaç senedir tanımının değiştiğine inanıyor: “Özel davetlerde alışıldık tuvaletlerden ziyade küçük siyah elbiselere yöneliyoruz, abiyeyi gündelik giyime uyarlamayı, klasik elbiseleri iddialı ayakkabılar ve aksesuvarla tamamlayıp geceye devam etmeyi tercih ediyorum.  Peki vintage bu yıl da var mı? Terim’e göre onun dönemi geçmeyecek: “Tüm lüks modaevlerinin sezon koleksiyonlarında geçmiş dönemlerin izlerini görmek mümkün. Bu kış özellikle vintage aksesuvarlara gardırobumda yer açmayı planlıyorum. Bu kış şapkasız olmaz. Eldivenler de 50’li yılların etkisiyle gündemimizde olacak, özellikle yeşilin tonlarını içeren, dirsek hizasında eldivenlerle zarafeti yakalayabilirsiniz.  Jean’lerde ‘boyfriend’ akımı devam ediyor. Bol kesimli, yırtık jean’lerinizi bol kesim kazaklarla birlikte kullanabilir, salaş etkiyi bir çift Christian Louboutin “So Kate” ayakkabıyla kırabilirsiniz. Bu sezon Louboutin’in efsanevi Pigalle modeli tahtını So Kate’lere bırakıyor, muhteşem topukları ile hem rahat hem de çok şık!

ERKEKLER ÖRME TRİKO GİYECEK
Niyazi Erdoğan:

Bu kış erkekler daha savaşçı. Yazın rehavetinden çıkan erkekler zırhlarını kuşanıyor. Erkek moda tasarımcısı Niyazi Erdoğan’a göre sezonun önemli detaylarından kamuflaj desenleri bunun kanıtı.

Nasıl bir koleksiyon hazırladınız?
Bu sezon ilhamımı ortaçağın önemli imparatorlarından Attila’dan aldım. Şehirli bir erkeği tanımlayan koleksiyonda siyah, gri, antrasit gibi renklere bordo ve şarap kırmızısı eşlik ediyor. Savaşçı kimliğin getirdiği sürekli hareket halinde olmanın etkisiyle parçalardaki katmanlar sökülüp takılarak farklı durumlara adapte edilebiliyor. Yün kumaşların yanı sıra örme triko, deri gibi malzemeler bir arada. Bir detay da astarlardaki Atilla baskıları.

Vücut ölçülerine ve tarzlarına göre erkekler nasıl giyinmeli?
Önemli olan doğru kalıbı bulmak. Kilonuz değişken değilse vücudunuza uyduğunu düşündüğünüz ürünün markasını değiştirmeyin. Geniş bir siluetiniz varsa ve boyunuz kısaysa bileğe doğru daralan pantolonlar ve daha kısa paçalar sizi daha ince, olduğunuzdan da uzun gösterir. Ceketlerde kısa boy size daha genç ve dinamik bir görüntü sağlar.

 

 

SEZONUN HİT’İ: SERÇEPARMAK YÜZÜĞÜ

Batya Kebudi:  Kıyafetin en önemli tamamlayıcısı takılar. Bu yıl pembe altın tahtını korurken, ona beyaz altın eşlik edecek, pembeyle beyazı birlikte kullanacağız. Türkiye’de takı tasarımı deyince akla gelen ilk isimlerden Batya Kebudi’nin bu sezon vazgeçilmezleri arasında sezonun en hit ürünü diyebileceğimiz, serçeparmağa takılan yüzükler var.

Koleksiyonunuzda neler var?

İki farklı koleksiyonla karşınıza çıkıyorum. Birincisi ‘Dot’ koleksiyonu, yazdan bu yana mağazalarda. Hayatımızda iz bırakan kişileri ve anları sembolize eden bu koleksiyonla iz bırakan kişilerle ve olaylarla savaşmadan kabul edip, onların hayatınızda olumlu etkileri olduğunu düşünerek pozitif olumlama yapmanızı diliyorum. İkinci koleksiyonumsa, ‘Wild Kingdom’. Bu koleksiyona atlarla başlamıştım. Hayatımda çok önemli bir yeri olan atları şimdi flamingolar takip ediyor. Birbirini sevgiyle öpen bu güzel flamingolar bize
aşkı getirecek.

Takıda trendleri belirleyen en önemli unsur nedir?

Hepsi bir arada ilerliyor. Mimari alandaki bir eğilim siz fark etmeden takı tasarımında etkileşim yaratabiliyor ve karşınıza yüzük olarak çıkabiliyor. Hepimiz kendimize göre takip ettiklerimizden hissettiklerimizden bir koleksiyon çıkarıyoruz.

PUNK DETAYI YOĞUN OLACAK

Ezra-Tuba Çetin: