Gates zenginlere sıtmayı anlattı

Gates zenginlere sıtmayı anlattı
Gates zenginlere sıtmayı anlattı

Kavanozdaki sinekleri konukların üstüne salan Gates, ?Sıtma sadece fakirleri etkilemesin? dedi.

LONDRA - Microsoft’tan ayrıldıktan sonra eşi Melinda Gates’le birlikte kurduğu hayır kurumu adına konuşmalar düzenleyen Bill Gates, Amerika’nın teknoloji, eğlence ve tasarım alanlarının en ünlü simalarının katıldığı konferanslarından olan TED’de (Technology Entertainment Design) davetlileri şaşırttı.
Hayır kurumunun başlıca amaçlarından olan sıtmayı önleme üstüne konuşan Gates, bu sırada karşısında bulunan kalabalığın üstüne bir sivrisinek sürüsü saldı. “Sıtmanın nasıl kötü bir hastalık olduğunu sadece fakirler bilmemeli” diyen Gates, elinde tuttuğu kavanozdaki sinekleri davetlilerin üstüne bıraktı. 
Gates’in Facebook’tan Dave Morin, eBay kurucusu Pierre Omidyar ve Twitter yöneticisi Ev Williams’ın da aralarında olduğu kalabalığın korku dolu bakışları arasında yaptığı ‘eylem’ için Kaliforniya eyaleti sağlık yetkililerinin soruşturma açması bekleniyor.  Olayı ‘inanılmaz’ olarak değerlendiren konferans organizatörü Chris Anderson, Gates’in sıtmaya dikkat çekmek için yaptığı bu eylemin zekice olduğunu söyledi. “Bunun nasıl bir şey olduğunu zenginler de en az fakirler kadar bilmeli,” diyen Gates’in sinekleri tabii ki sıtmalı değildi ama yarattığı etki, sıkıcı bir konuşmadan daha büyük oldu. Sıtma, özellikle Afrika ülkelerinde çocuk ölümlerinin başlıca sebebi sırada yer alıyor. (The Daily Mail)