Gaz altında caz

Gaz altında caz
Gaz altında caz
İstanbul Caz Festivali kapsamındaki Tünel Konserleri, polis şiddetinin gölgesi altında sanatçıların inisiyatifiyle durduruldu.
Haber: ERMAN ATA UNCU - erman.uncu@radikal.com.tr / Arşivi

Polisin Gezi Parkı eylemcilerine yönelik önceki akşamki sert müdahalesi gündelik hayatın yanı sıra İstanbul Caz Festivali kapsamında gerçekleştirilen Tünel Konserleri’ni de vurdu. Konserlerin büyük bir bölümüne sahne alan sanatçıların ve izleyicinin güvenliği düşünülerek devam edilemedi. Ancak konsere devam edip etmeme inisiyatifinin sanatçılara verildiği etkinlikte, gaz kokusunun evlerin içine girdiği bir ortamda bazı grupların performanslarından feragat etmemeleri de dikkat çekti. Taksim Dayanışması’nın “Kayıpları anmak, polis şiddetini kınamak, taleplerini tekrar hatırlatmak” için günlerdir halka kapalı tutulan Taksim Meydanı’nda buluşma kararı, başta Tünel Şenlikleri’nin programında bir aksaklığa yol açmadı. Hollanda Konsolosluğu’ndaki Swing Unltd. ve İtalyan Kültür ’deki Maffy Falay Beşlisi konserleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi. Ancak Tomtom Sokak’taki Indigo ve Alt polis müdahalesinden en önce etkilenen mekânlar olduğu için programlarına hiç başlanamayan etkinlik güneşin batışıyla beraber polis müdahalesinin şiddeti arttıkça -sanatçıların ve mekânların kararıyla– son buldu.
Ne var ki Tünel KaVe’de sahne alan Taylan Cemgil Trio, akşam saatlerinde gitgide yoğunlaşan gaz kokusu altında konsere devam etti. Taylan Cemgil Trio da konserlerinden vazgeçmeyerek caz nağmeleri katmış oldu.
Her sene İstanbul Caz Festivali kapsamında gerçekleştirilen Tünel Konserleri, caz dünyasından isimleri Beyoğlu Tünel civarındaki mekânlarda izleyiciyle buluşturuyor.